BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Vagyonmentéssel gyanúsítják a Gazpromot

Az orosz számvevőszék gyanúja szerint a Gazprom gázipari óriás vezetői az Itera nevű cégbe áron aluli értékesítés útján mentettek át vagyont. Az Itera amerikai kapcsolatai miatt az orosz számvevők amerikai kollégáik segítségét is kérik, ami az első ilyen jellegű együttműködéshez vezethet a két ország hatóságai között. Itthon eközben az Pénzügyi Szervezetek Állami Felügyelete (PSZÁF) keresetet nyújtott be a Gazprom feltehető magyarországi terjeszkedésében szerepet játszó CIB Bank ellen.

A PSZÁF tavaly novemberben bejelentést tett a rendőrségen, mivel a Gazpromhoz kötődő cégek tranzakciói nyomán úgy vélték, felmerülhet, hogy pénzmosás történt -- mondta a Világgazdaságnak Gulácsy Ferenc, a felügyelet szóvivője. A bejelentés nyomán a rendőrség foglalkozott az üggyel, de a vizsgálat eredményéről Gulácsy nem tud, arról a PSZÁF-et nem is kellett tájékoztatni.
A felügyelet tegnap megerősítette, hogy tisztességtelen piaci magatartás vádjával beadták a bírósági keresetet a CIB Bank ellen. Mint ismert, a CIB Bank a Gazprom érdekkörébe tartozó, írországi bejegyzésű off-shore cégtől, a Milford Holdingstól megvásárolta a BorsodChem részvényeinek 24,8 százalékát, majd erre a csomagra vételi opciót biztosított a szintén Gazprom-érdekeltségként számon tartott Szibur petrolkémiai holdingnak.
Oroszországban az állami számvevőszék indított vizsgálatot -- részben Vlagyimir Putyin orosz elnök kérésére -- a gázipari óriás és az amerikai bejegyzésű Itera közötti tranzakciók ügyében. Az Itera legfőképpen a Gazprommal kötött üzletei nyomán indult gyors növekedésnek az elmúlt három év során -- írja a Financial Times. A gyanús tranzakciók kapcsán a Gazprom részvényesei, köztük a 38 százalékos részesedést birtokló orosz állam nyomására a vállalat saját auditorai már a múlt héten vizsgálódni kezdtek, tanácsadóként bevonva a PriceWaterhouse Coopers könyvvizsgáló céget is. Ez azonban nem elégítette ki a vállalat kisrészvényeseit, akik teljesen független vizsgálat lefolytatását követelték.
A Floridában, 1992-ben bejegyzett Itera részvényesei egyelőre ismeretlenek. A 12 fővel induló cég kezdetben Türkmenisztánból származó élelmiszerek kereskedésével foglalkozott. A kis vállalkozás azonban idővel jogot nyert az orosz gázóriás vezetékeinek használatára, lelőhelyeinek kiaknázására, és így lassanként a második legnagyobb orosz gázexportőrré vált -- ismerteti a cég történetét a francia Agefi üzleti lap. A ma már 24 országban jelen lévő, 7 ezer főt foglalkoztató cég dollármilliárdokat nyert azon, hogy a Gazprom által az önkormányzatoknak adó fejében juttatandó gázmennyiséget alacsony áron átvette, majd piaci áron értékesítette tovább.
Sőt, az Itera a mind ez idáig a Gazprom monopóliumának számító gázexportpiacra is betört: a kisrészvényesek panaszait tartalmazó dokumentum szerint a Gazpromtól vásárolt gázt a FÁK országaiba, Magyarországra, Ausztriába és Litvániába adták tovább. A gázóriásnak a hazai igények kielégítésére nem is maradt elegendő készlete, és Türkmenisztánból szorul importra.
Az orosz számvevőszéket tavaly április óta vezető korábbi miniszterelnök, Szergej Sztyepasin szerint a vizsgálat nyáron zárulhat le. Sztyepasin közreműködésre fogja kérni az Egyesült Államok számvevőszékét is, amely dokumentumokkal tudna szolgálni az Itera tengerentúli tevékenységét illetően.
A Szegodnya kérdésére Valerij Ocsertszov, az Itera elnöke úgy nyilatkozott, hogy a könyvvizsgálók, a számvevőszék és az adóhatóságok eddigi vizsgálatai mind azt igazolták, semmilyen törvénytelenség nincs vállalatának a Gazpromhoz fűződő kapcsolataiban.
Az orosz számvevőszék éppen a múlt héten tette közé a Gazprom 1999--2000. évi pénzügyeit vizsgáló jelentését. A vizsgálat egy-másfél évvel ezelőtti elindítása idején az Iterával folytatott tranzakciók még nem tűntek égető kérdésnek, ezért azokra nem tért ki. Megállapította azonban, hogy a Gazprom 850 millió dollár értékben folyósított kölcsönöket különféle cégeknek olcsón vagy kamatmentesen, miközben ő maga piaci feltételekkel jutott hozzá a működését finanszírozó forrásokhoz -- írja a Reuters. A vizsgált időszakban felvett 1 milliárd dollár sem volt azonban elég ahhoz, hogy megállítsa beruházásainak és termelésének csökkenését. Közel 820 millió dollárt fektetett ugyanakkor olyan vállalkozásokba, amelyek nem kötődnek alaptevékenységéhez.
A BorsodChem negyedére vételi opcióval rendelkező Sziburban a Gazprom részesedése információink szerint egyelőre még a 20 százalékot sem éri el, de a gázóriás négy taggal is képviselteti magát az igazgatótanácsban. A tervek szerint a Gazprom részesedése egy tőkeemelés nyomán 51 százalékra nőne, ezt a tranzakciót azonban a Gazprom vezetése még nem hagyta jóvá. A Szibur papírjainak 25 százalékát hosszabb távon is a menedzsment kezében szándékoznak tartani.

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.