Az Európai Bizottság úgy tapasztalja, hogy a magyar kormány nem tartotta be a tavaly novemberben kötött kukoricaegyezményt -- fogalmaztak lapunknak uniós illetékesek a tegnapi hivatalos Magyarországi tárgyalások után. Az EU delegációja azért érkezett hazánkba, hogy Franz Fischler agrárbiztos megbízásából meggyőződjön arról, mennyire teljesültek a múlt évi megállapodás vállalásai -- tudtuk neg.
Információink szerint Brüsszelben úgy látják: a magyar kormány alig tett valamit a kötelezettségek teljesítése érdekében. A tavalyi kukoricavita kapcsán retorzióként felmerült, hogy az unió nem lépteti hatályba a magyar-EU-s kétoldalú bormegállapodást, ami 2 milliárdos vámteher-növekedést okozott volna a magyar borexportőröknek. Bár a felek az egyezményt még a múlt év végén parafálták, a brüsszeli illetékesek tegnap ismét jelezték: az EU a végső, technikai jellegű jóváhagyást elhalasztotta a kukoricakifogások miatt.
Mint ismert, hazánk és az EU között tavaly azért robbant ki vita, mert az FVM -- a kormány felhatalmazásával -- megtiltotta a kukoricaexportot. A november 27-én megkötött, kétoldalú megállapodás viszont lehetővé tette, hogy az étkezési kukorica esetében az agrártárca engedélyeket adjon ki az EU-ba irányuló exportra (míg a takarmánykukoricára a teljes tilalom továbbra is érvényben maradt). Brüsszel ugyanakkor most úgy ítéli meg: az illetékes tárcák nem ösztönözték kellőképpen a magyar cégeket, hogy teljesítsék korábban megkötött szerződéseiket. "Az Európai Bizottság a jelenlegi helyzetben azt tartja a magyar kormány legfontosabb kötelezettségének, hogy tájékoztassa az exportálókat: már nem tilos az étkezési kukorica kivitele, s a 2000-ben kötött szállítási szerződések emiatt érvényben vannak" -- közölte egy bizottsági forrás.
Az EU-s kritikák szerint a november 10-i kukoricastop részleges visszavonásának nincs semmilyen jogszabályi nyoma. A kifogások miatt egyébként Brüsszel tegnap a takarmánykukorcára vonatkozó kiviteli tiltás feloldását is sürgette. Lapunk megbízható forrásokból úgy értesült, hogy az FVM teljes értetlenséggel fogadta az uniós vádakat. Tamás Károly, a tárca közigazgatási államtitkára az EU-s delegációval közölte: Magyarország mindenben betartja az egyezmény előírásait.
Az FVM ugyanakkor tegnap egyfajta kompromisszumként arra mégis szóbeli ígéretet tett, hogy úgynevezett miniszteri irányelvvel újraértelmezi a kukoricaexport-stopról tavaly kiadott rendeletét -- tudtuk meg. Az irányelv várhatóan azt rögzíti majd, hogy a kiviteli tiltás sohasem vonatkozott az étkezési terményre (vagyis csak a takarmánykukoricára terjedt ki).
Egyes jogi értelmezések szerint az FVM-es nyilatkozat alapot adhat az uniós cégeknek arra, hogy pereket indítsanak magyar partnereik ellen, ha azok vis maiorra hivatkozva korábban kötött szerződéseiket nem teljesítették. Több szakértő ugyanis állítja: a nemzetközi gyakorlatban vis maiornak csak a teljes exportstop számít, az engedélyezés például nem. Az FVM viszont kétségbe vonja e véleményeket. A tárca szerint az engedélyezés is vis maiornak minősül.
A brüsszeli illetékesek mindenesetre úgy vélik: amikor az export az engedélyezés révén az étkezési terményre ltavaly ehetővé vált, a magyar cégeknek teljesíteniük kellett volna kiviteli szerződéseiket. Bizonyos cégek kártérítéssel tartoznak, mivel ezt nem tették meg. Az EU szerint ugyanakkor az FVM több jazai cég engedélykérelmét indokolatlanul utasította el. Az agrártárca azonban ezt cáfolja. Az uniós delegáció tegnap olyan "elutasított" cégeket is említett, amelyek nem is nyújtottak be engedély iránti igényt -- állítja az FVM.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.