BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

A gazdaság háttérbe szorult

A jövő keddi izraeli kormányfőválasztás kampányában egyik jelölt sem állt elő érdemi gazdasági programmal, jóllehet szükség lenne rá, mivel becslések szerint a hazai össztermék idei növekedése aligha lesz 3,5 százaléknál magasabb a tavalyi 5,9 százalék után.

A növekedést e pillanatban két negatív fejlemény hatása szorítja lefelé: a palesztin felkelés miatt visszaszorul a turizmus és hanyatlik az építőipar -- együttesen mintegy 1 százalékot vonva le a GDP-ből --, de elmaradnak a külföldi beruházók is (tavaly az első három negyedévben 8,2 milliárd dollárt hoztak, a negyedikben csak 378 milliót); az amerikai gazdasági növekedés zsugorodása miatt pedig a tavalyi 23 százalék felére csökken az export növekedése az előrejelzések szerint.
Ehud Barak miniszterelnök 1999-ben a gazdaság megújításának ígéretével nyerte meg a választásokat, most azonban kampánya középpontjába a palesztinokkal kötendő békemegállapodást állította, mondván: a választást a békéről szóló népszavazásnak tekinti.
Az elmúlt két és fél évben Barak nem vezetett be új gazdasági politikát. Nem jeleskedett sem a privatizációban, sem az infrastrukturális beruházásokban; tervezett radikális adóreformja is félbemaradt, miután tavaly augusztusban kormánya kisebbségbe került -- emlékeztet a Reuters. Még az idei költségvetést sem tudta a knesszettel elfogadtatni. Azt tekintik Barak fő érdemének, hogy nem forgatta fel a korábbi kormányok által bevezetett szigorú fiskális és monetáris politikát, aminek következtében sikerült mérsékelni a költségvetés hiányát, tavaly 0 százalékos lett az infláció (amire még nem volt példa), csökkent több száz fogyasztási cikk adója. Ugyanakkor 9 százalékos a munkanélküliség, és növekszik a szakadék gazdagok és szegények között.
Ariel Saron, a Likud párt vezére, a kormányfőválasztás valószínű győztese többször volt már kabinetminiszter, reszortjaira a közpénzek szórása volt jellemző. Legutóbb -- 1996--99-ben -- a megszállt területek izraeli településeinek fejlesztéséért volt felelős. Most azzal kampányolt, hogy az oktatásügy fog elsőbbséget élvezni. Kritikusai azt kérdezik, honnan veszi el rá a milliárdokat: a hadseregtől, vagy a szociális szolgáltatásoktól? Ő is adócsökkentést ígér, de róla is azt tartják, hogy nem nyúlna bele az eddigi fiskális és monetáris politikába.

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.