A decemberi 53,4-ről januárban 52,9-re csökkent az eurózóna átlagos beszerzői menedzserindexe (PMI -- Purchasing Manager''s Index), így valamivel kedvezőbb képet mutat, mint a piac által várt 52,5 pontos adat. A Reuters szponzorálásában számított mutató kilencedik hónapja csökkent egyvégtében, és a legalacsonyabb volt 1999 júniusa óta. A fő index ebben a ciklusban tavaly áprilisban érte el az eddigi csúcsát, 60,7 ponton. Az adat mögötti irányzatokat értelmezve a hírügynökség rámutat, hogy az eurózóna egészében csökkentik a termelési készleteket.
Az euróövezet tagállamai közül a német januári PMI 53,7 volt, ami jobb, mint az elemzők által várt 53,5 pont, de rosszabb, mint a decemberi 54,0. A mutató szerint a német feldolgozóipar növekedése tavaly január óta a leglassúbb volt az idei első hónapban. A német feldolgozóipar termelése huszadik hónapja gyarapszik egyvégtében, de az ütem hónapok óta mérséklődik. Újabban az euró erősödése és az amerikai kereslet csökkenése fékezi a növekedést, ezzel ellentétesen hat, hogy olcsóbbá vált a nyersanyag és az energia a német ipar számára. A PMI részletező adatai arra utalnak, hogy januárban a német ipar elsősorban a kéznél lévő raktárkészleteket igyekezett feldolgozni.
Az euróövezet másik kiemelkedő államában, Franciaországban is lanyhulást mutatott az ottani feldolgozóipari aktivitást jelző, tegnap közzétett beszerzői menedzserindex. Az ottani PMI 52,7-re csökkent a decemberi 52,9-ről, ami ugyen továbbra is a termelés növekedését jelzi, ennek rátája azonban januárban a legalacsonyabb volt két év óta, és egyvégtében nyolcadik hónapja csökken.
A PMI-adatok által jelzett irányzatot az ECB úgy értelmezi, hogy az enyhe ütemcsökkenés ellenére továbbra is robusztus fellendülésről lehet beszélni, ezért nem indokolt az irányadó kamat csökkentése. Az intézmény elnöke, Wim Duisenberg tegnap úgy nyilatkozott, hogy az eurózóna 12 tagállamában a növekedés "önjáróvá" vált, azaz nem függ külső tényezőktől. Az egységes valutát használó "eurócsoport" pénzügyminiszteri tanácsának belga elnöke, Didier Reynerds ehhez hozzátette, hogy Európa kellőképpen fel van vértezve az amerikai lassulás hatásainak kivédésére.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.