Várakozások szerint az önkormányzatok 2001-ben összességében 13 százalékos bevételnövekedésre számítanak. Átlag felett bővülnek a községek és megyei jogú városok bevételei, miközben átlag alatti növekedést érnek el a városok és a kerületi önkormányzatok -- közölte Akar László, a GKI Gazdaságkutató Rt. vezérigazgatója tegnapi sajtótájékoztatóján.
A gazdaságkutató a tavalyi után ebben az évben is összegezte az önkormányzatok helyzetértékelését és várakozásait. Összesen 3158 kérdőívet küldtek ki, amiből 551-et kaptak vissza. A minta jól reprezentálja az önkormányzati szektort, miután 470 község, 56 város, 13 megyei jogú város, illetve a főváros és négy kerület válaszolt.
A 2001-es kiadási előirányzatok meglehetősen pesszimisták. A személyi juttatások jellemzően 8-11 százalékkal bővülnek az idén, kivéve a megyei jogú városokat, ahol mindössze öt százalékos növekedést terveznek. A dologi kiadások növekedése messze elmarad a várható inflációtól a városoknál, míg a községeknél, a megyei jogú városoknál és a kerületeknél nominálisan is csökken az erre fordítható összeg.
Ebben az évben az önkormányzatok kevesebb saját forrás mellett lényegesen -- 130 százalékkal -- több magyar regionális pályázati pénz elnyerésében reménykednek. Saját forrásokkal kiegészítve így mintegy 54 százalékkal több pénzt fordíthatnának fejlesztésekre, mint tavaly. Igen jelentős várakozások fűződnek a Sapard-programhoz is. Összesen közel 104 milliárd forintot remélnek az EU-tól, ami messze meghaladja a reális lehetőségeket. A gázközmű-vagyon utáni kompenzációt a községek 48 százalékban folyó működési, finanszírozási gondjaik enyhítésére kívánják fordítani, míg a városoknál inkább beruházásra, felújításra szánják ezt az összeget.
Az önkormányzatok infrastrukturális beruházásokra tervezett kiadásai nagyságrendüket tekintve megegyeznek a tavalyiakkal, ami azt jelenti, hogy az idén reálértékben csökkennek az erre fordított kiadások. A települések továbbra is a gáz-, víz- és szennyvíz-vezeték kiépítését tekintik legfontosabb feladatuknak, erre a célra összesen 146,4 milliárd forintot szánnak. Környezetvédelmi beruházásra a felmérés szerint 17,6 milliárd forintot, út- és hídépítésre pedig 43,3 milliárd forintot fordítanak.
Beruházásokra a települések 154,5 milliárd forintnyi hitelt kívánnak felvenni 2001-ben és 2002-ben. Akar László elmondta: a tavaly végzett felméréshez képest az önkormányzatok alapvetően jobbnak látják saját megyéjükről és az országról alkotott helyzetképet, saját önkormányzatuk helyzetét azonban továbbra is kedvezőtlennek ítélik meg.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.