BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Elmaradt a nagy profitrepatriálás

Kedvezően zárta a 2000. évet a folyó fizetési mérleg. A jó adat magas áruhiány és igen alacsony profitkivitel eredőjéből származik. A nem adóssággeneráló források a teljes hiánynak mindössze egynegyedét finanszírozták.

Előzetes adatok alapján decemberben 593 millió, tavaly egész évben pedig 1,91 milliárd euró volt a folyó fizetési mérleg hiánya. Az adat valamivel jobb az elemzői várakozásoknál, a mérleg szerkezete azonban nagy meglepetéseket tartogatott a szakembereknek.
A hiány ugyanis elsősorban az óriási árumérleg-deficitnek köszönhető. A tizenkettedik hónapban ezen a soron 428 millió eurós deficit alakult ki, ami főleg az export mérsékelt teljesítményével magyarázható. Az alacsonyabb kiviteli dinamika könnyen utalhat a gazdaság növekedési ütemének lassulására -- hívja fel a figyelmet Török Zoltán, a Raiffeisen Értékpapír makroelemzője. Kellemetlen meglepetésnek tartja az árumérleg alakulását Rácz Anikó, a CA-IB elemzője is. Rácz ugyanakkor megjegyzi, hogy a decemberi exportadatokban a kevés munkanap miatt technikai torzítás is elképzelhető.
Az utóbbi hónapokban az árumérleg kiviteli és behozatali dinamikáiban megfigyelhető különbség már csaknem teljesen semlegesítette az év eleji exportboomot. A két kereskedelmi reláció növekedése közötti különbség 2000-ben mindössze 0,8 százalékpont volt az export javára. A szokásosnál rosszabbul alakult a szolgáltatások egyenlege, itt azonban az import megugrásával magyarázható a jelenség.
A decemberi fizetési mérleggel kapcsolatos legnagyobb meglepetést a profirepatriálás adatai okozták. Az utóbbi öt évben az utolsó hónap mindig a külföldi tőke működtetéséből származó nyereség hazautalásának jegyében telt. Ahogy a vállalkozások egyre inkább termőre fordultak, úgy növekedett a hazautalt pénz mennyisége. Tavaly azonban szinte teljesen elmaradt a profitrepatriálás.
Az elemzők körében öt lehetséges magyarázat is felmerült a különös jelenségre. Rácz szerint az egyik ok az év közben megfigyelhető szokatlan aktivitás. Az év első tizenegy hónapjában ugyanis jóval több pénz hagyta el ilyen formában az országot, mint 1999-ben. Ezért kézenfekvő megoldás a rejtélyre, hogy az évközi profit-hazautalások miatt volt ilyen alacsony a decemberi érték.
Török szerint az is elképzelhető, hogy a repatriálás egy része valamilyen okból még nem jelent meg a statisztikában. Nem zárható ki az a kedvező forgatókönyv sem -- mondja a Raiffeisen elemzője --, hogy a külföldi tulajdonosok 2000-ben a szokottnál nagyobb részt forgattak vissza vállalkozásaikba. Ezt magyarázná a jelenlegi nemzetközi hangulat is, hiszen miközben 2001-re kisebb recessziót várnak a szakértők a világgazdaságban, Magyarország 4,5-5,5 százalék közötti GDP-növekedésre számíthat -- mondja Nagy Márton, az ING Vagyonkezelő Rt. makroelemzője.
A negyedik lehetséges motiváció az árfolyam-spekuláció. Rácz és Nagy sem tartja elképzelhetetlennek, hogy a tőketulajdonosok a sávnyitásra és a forinterősödésre várva tartják egyelőre Magyarországon a profitot. Nagy Márton szerint könnyen lehet, hogy a repatriálás úgy történt meg, hogy a nyereségkivitelt és a tőkebehozatalt a multinacionális cégek "nettósították". Erre utal ugyanis, hogy a 2000. évben jól teljesítő közvetlen tőkebefektetések soron decemberben feltűnően kis érték szerepel.
A folyó fizetési mérleg mostani hiánya GDP-arányosan 3,7-3,8 százalékot tesz ki, ami kedvezőnek mondható. Az elemzők azonban nem optimisták az idei mérleggel kapcsolatban. Rácz Anikó például 2001-re GDP-arányosan 4,7 százalékos hiányt vár.
Nem javult a fizetési mérleg finanszírozásának helyzete. A decemberi tőzsdemozgások arra engedtek következtetni, hogy a külföldi befektetők újra megjelentek Magyarországon, ezt azonban a portfólióbefektetések 51 millió eurós hiánya nem támasztja alá.

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.