A kormány megváltoztatta a panelprogram pályázati feltételeit -- nyilatkozta a Világgazdaságnak Sasvári Szilárd, a Gazdasági Minisztérium (GM) lakáspolitikai munkacsoportjának vezetője. A kormányrendeletből kihúzták azt a pontot, mely szerint a lakásszövetkezetek és társasházak csak akkor kaphattak volna állami támogatást, ha valamennyi lakástulajdonos aláír egy szerződést. Ebben a lakóknak vállalniuk kellett volna, hogy amennyiben tíz éven belül eladják a lakásukat, akkor visszafizetik (a maximum 400 ezer forintos) állami támogatást. Ennek biztosítékaként az állam jelzálogjogot jegyzett volna be a lakásra. A kormányrendelet egyébként, bár február 1-jén lépett hatályba, tegnap nem jelent meg. Ennek csak apró technikai okai lehetnek, a programok tegnaptól pályázhatók -- mondta Sasvári.
A panelprogram pályázati feltételeit azért enyhítették, mert január óta, amióta a lakásprogram megtalálható az interneten, számtalan észrevétel érkezett.
A legtöbben a lakók visszafizetési kötelezettségét bírálták. Mint arról a Világgazdaságban is beszámoltunk, az érintettek úgy vélték, hogy ez a feltétel megpályázhatatlanná teszi a pályázatot. Visszatartja ugyanis a lakástulajdonosokat attól, hogy pályázzanak. A Lakásszövetkezetek és Társasházak Országos Szövetsége (LOSZ) úgy vélte: majdnem lehetetlen, hogy van Magyarországon akár egyetlen olyan lakásszövetkezet vagy társasház, ahol minden lakó aláírna egy ilyen szerződést.
A LOSZ üdvözli a pályázati feltételek módosítását. Továbbra is gondot jelent azonban az, hogy a program kétlépcsős -- véli Sárkány Sándor főtanácsos. Vagyis hiába van meg a társasháznak vagy a lakásszövetkezetnek a pénze a felújításhoz, ha az önkormányzat szegény, vagy nem tudja kifizetni a költségek rá eső egyharmad részét. A lakásszövetkezetek anyagi helyzetével Sárkány szerint nincs nagy gond, ugyanis országos szinten csaknem hárommilliárd forintot gyűjtöttek össze a felújítási alapokban. Annyit, amennyi a panelprogram állami kerete. Így lesznek olyan társasházak, amelyek az önkormányzat miatt nem tudják elvégezni az energiatakarékossági felújításokat.
Sasvári Szilárd szerint a kétlépcsős rendszer azért jó, mert kevesebbe kerül a korszerűsítés a lakóknak, hiszen így csak a költségek egyharmadát kell kifizetniük. Pályázhatnak a lakóközösségek közvetlenül is energiamegtakarítás támogatására a Széchenyi-terv keretein belül -- tette hozzá. Igaz, a panelházak itt nem indulhatnak. Ennél a programnál a támogatás mértéke egyébként 30 százalék.
Amennyiben a kétlépcsős panelprogram nem működne, akkor átcsoportosítják a pénzt más lakásprogramokra -- mondta Sasvári Szilárd. Az érintettek bírálták azt is, hogy bonyolult és igen hosszú a pályáztatási és döntési mechanizmus. Így várhatóan ebben az évben egyetlen panellakás felújítása sem kezdődhet meg. Sasvári szerint az nem baj, ha a program áthúzódik a következő évre, az is nagy lépés, hogy elindult. Az állam pedig csak együttműködő partner, minden az önkormányzatokon és a lakóközösségeken múlik -- hangsúlyozta.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.