Nick Brown brit agrárminiszter közölte, hogy jelentést kapott a 12. száj- és körömfájásesetről, ezt Délnyugat-Angliából, ami azt bizonyítja, hogy a járvány múlt szerda óta észak--déli irányban végigsöpört az országon. Lehet, hogy a kórokozó már átjutott a Csatornán -- tette hozzá --, minthogy olyan telepen észlelték a legújabb megbetegedést, ahonnan rendszeresen exportálnak birkát a kontinensre. A lehetőséget nem zárta ki David Byrne, az Európai Unió élelmiszer-biztonsági biztosa sem, aki Franz Fischler mezőgazdasági biztossal együtt szintén részt vesz az agrárminiszterek válságtanácskozásnak minősített megbeszélésén. Ha bebizonyosodik, hogy a kór átterjedt a kontinentális Európára, akkor az EU jelentős exportpiacokat veszíthet, az Egyesült Államokat szinte bizonyosan -- mondta Bernard Vallat, az Állat-egészségügyi Világszervezet vezetője a Les Echos francia üzleti napilapnak.
Belga parasztok 300 traktorral blokád alá vették Brüsszel -- az agrártanácskozás helyszíne -- közlekedési csomópontjait, a rendőrség fémkorlátokkal kerítette körül az EU épületeit, vízágyút vetett be a tüntetők ellen, a Reuters tudomása szerint néhányukat előállította. Belgiumban más településeken is tüntettek a parasztok, lezártak több átkelőt Franciaország és Belgium között.
Nagy-Britanniában tegnapig 2 ezer patás állat kényszervágását hajtották végre, a tetemeket elégetik. Észak-Rajna-Vesztfália német tartományban 400 -- nemrégiben Angliából importált -- állatot öltek le, bár betegség jelét nem észlelték rajtuk. Hollandiában 3 ezer, brit importból származó patás jutott hasonló sorsra, szintén óvintézkedés gyanánt. A holland hatóságok megtiltották a birkák és kecskék szállítását. Franciaországban -- ahová az elmúlt 30 napban 47 ezer brit eredetű birkát importáltak -- a hatóságok egyelőre megelégszenek az állatok megfigyelésével. Írországban a hadsereg ellenőrzi a határátkelőket, hogy érvényt szerezzen az Észak-Írországból és a többi brit szigetről származó állati termék importtilalmának. A svájci állatorvosi hatóság figyelmeztette a turistákat, nehogy húst vagy húskészítményt hozzanak haza Nagy-Britanniából.
Brit húsosok szerint a marha-, sertés- és bárányhúskészletek el fognak fogyni, az árak pedig legalább 50 százalékkal felmennek már a következő napokban. A szigetországban 1967-ben volt az utolsó száj- és körömfájásjárvány, akkor félmillió patás állaton hajtottak végre kényszervágást, az iparág hetente 72 millió dollárnyi exportveszteséget szenvedett el.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.