Az Egyesült Államokból, Kanadából és Mexikóból álló Észak-amerikai Szabadkereskedelmi Megállapodás (NAFTA) a múlt héten felfüggesztette valamennyi brazil, marhából készült termék importját. A hivatalos indoklás szerint a dél-amerikai illetékesek nagyon lassan válaszoltak egy 1998 májusában Kanada által összeállított kérdőívre, melyben a BSE-vel kapcsolatos brazil kockázatokról érdeklődtek. Brazília válaszlépéseket helyezett kilátásba, bár az amerikai mezőgazdasági minisztérium szerint hamarosan megszüntethetik a korlátozást, amint bebizonyosodik, hogy a világ legnagyobb marhaállománya nincs kitéve a fertőzés veszélyének -- adta hírül a Reuters. Az Egyesült Államok élelmiszer- és gyógyszerhatósága januárban egy olyan marhatelepet vett karantén alá, ahol mintegy 1200 állat kapott emberi mulasztásból olyan fehérjetápot, melyet 1997 óta nem használhatnak fel a szarvasmarhák ellátásában.
Peruban az Európai Unió importtilalma okozhat 150 millió dolláros kárt -- a halexportőröknek. Az EU ugyanis csak olyan üzemekből engedélyezné a behozatalt, melyek más állatok feldolgozásával nem foglalkoznak. Ilyen létesítmények azonban alig akadnak Peruban. Az EU a kergemarhakórt felhasználva már a Kereskedelmi Világszervezet (WTO) plénuma elé vinné a környezet- és fogyasztóvédelem, illetve az élelmiszer-biztonság ügyét.
Indiában a fogyasztók egyelőre nem aggódnak. Mint szakértők utaltak rá, az indiai szarvasmarhák étrendjében nem szerepelnek azok az állati húsból és csontból készült tápok, melyek egyes feltételezések szerint a kórokozó prionok terjedéséért felelősek. Kuvait már a nyolcvanas években betiltotta a brit marhakészítmények importját, a Perzsa-öbölben szerveződött együttműködési tanács államai pedig egyetértésre jutottak, hogy valamennyi, BSE-vel fertőzött országból felfüggesztik a behozatalt. Dél-Koreában külön bizottság alakult, élén egy mezőgazdasági miniszterhelyettessel, mely felméri, milyen intézkedések szükségesek, miután napvilágra került, hogy néhány szarvasmarha takarmányába fajtársaiból készült tápszer kerülhetett.
Románia az év elején megtiltotta a BSE által érintett államokból az állati fehérjéből készült tápok importját, illetve az ilyen tápok felhasználását a szarvasmarha-, juh- és kecsketartók számára. Ukrajna már három évvel ezelőtt felfüggesztette a marhaimportot hat nyugat-európai országból, a közelmúltban pedig Németországból is. Az ukrán állat-egészségügyi hivatal nyilvánosan kérte a titkosszolgálat segítségét az illegális import megfékezésében. Horvátországban felére esett a marhahúsforgalom, és Szlovéniában is állami beavatkozásra kerülhet sor a 20 százalékos fogyasztáscsökkenés miatt.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.