A születések csökkenése mellett a halálozások számának növekedése a felelős azért, hogy az 1960-as évek óta fogy a hazai lakosság -- mondta Petrányi Győző akadémikus a parlament egészségügyi bizottságának tegnapi ülésén. Az akadémikus ismertette azt a jelentést, amit az OMFB megbízásából, s az oktatási tárca támogatásával független szakértők készítettek, s ami alapja lehet egy átfogó és választási ciklusokon átnyúló egészségügyi programnak. A bizottság az EU-csatlakozás miatt is fontosnak tartja a hosszú távú egészségpolitikai programot, s felkéri az egészségügyi minisztert és a Miniszterelnöki Hivatalt, kezdeményezzék az egyes szaktárcák ágazati programjának kidolgozását -- mondta Kökény Mihály elnök. Kereszty Éva, az Egészségügyi Minisztérium főosztályvezetője arról biztosította a honatyákat, hogy e hónap végére elkészül az új miniszter népegészségügyi offenzívaterve, amihez pénzt is rendelnek, s amely multiszektorális teendőket tartalmaz.
Az OMFB tanulmányát készítő szakemberek arra a megállapításra jutottak, hogy a katasztrofálisan romló egészségi állapot egy dinamikusan fejlődő gazdaságban következik be. Világelsők vagyunk a daganatos, és dobogósok a szív- és érrendszeri megbetegedésekben, ám ez a trend pár évtized alatt visszafordítható. Ehhez azonban a kormány, a társadalom összefogása szükséges -- áll a technológiai előretekintési programban (tep).
Az egészségi állapot 45-50 százalékban az életmódtól függ, amibe beleértendő a környezet, a táplálkozás, a testmozgás, az iskolázottság és a szociális helyzet -- mondta az akadémikus. A genetikai öröklődés 27 százalékban, az egészségügyi ellátórendszer pedig 11 százalékban befolyásolja azt.
Az egészség megőrzése a szűrési programok bővítését, a betegségek korai diagnosztizálását és a tudományos alapú orvoslást feltételezi. Ehhez az egészségügyi közkiadások növelésére van szükség. Ehelyett 1991 és 1998 között a biztosító és a gyógyító-megelőző ellátás reálértéke 22,5 százalékkal, a GDP-részarányuk pedig 39 százalékkal csökkent. Az akadémikus megjegyezte: a magánforrások körültekintő bevonására van szükség, de az elszegényedett rétegek tovább nem terhelhetők. Pedig körükben nagy a megbetegedési arány. A főváros II. és VIII. kerületi halálozását összevetve kiderült: az utóbbiban 8-10 évvel korábban halnak meg az emberek.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.