Az új jegybankelnök vállán óriási felelősség nyugszik -- hangoztatja a Reuters --, mert nagyrészt rajta múlik, hogy az ország miként jut előre az EU-tagság és a közös valuta alkalmazása által megkövetelt makrogazdasági stabilizációban. A kormányban Balcerowicznak a kisebbik párt nevében kellett ellátnia a pénzügyminiszteri tisztet, ezért nem tudott érvényt szerezni a szükséges fiskális szigornak. A központi bank élén most sietve nyomatékot adott az intézmény költségvetési takarékosságot sürgető követelésének. Enélkül -- hangoztatta -- problémás lesz az infláció leszorítása és a külgazdasági egyensúlyhiány konszolidálása.
Az általános drágulás tavaly nyáron kétéves rekordnak számító, 11,6 százalékos éves rátára gyorsult, és csak decemberben mérséklődött 8,5 százalékra. A pénzromlás makacsul nagy üteme ellen a jegybank magas kamattal próbál küzdeni, amit több lépcsőben hat ponttal emelt, és mostanában a 19--23 százalék közötti sávban tart.
Balcerowiczot a gazdálkodói szféra terheinek csökkentését és a vállalkozások élénkítését célzó, kínálati oldali gazdaságpolitika követőjének tartják. Ennek a megítélésnek a mostani nyilatkozatban sürgős munkaerő-piaci reformok követelésével igyekezett megfelelni. A Szolidaritás-blokk politikáját minősítve rámutatott, hogy a munkanélküliség 10 százalékról 15-re kúszott. A helyzet kezelhetőségének fenntartása végett sürgette a szakszervezetek által vehemensen védett vívmányok lebontását, a munkaerőpiac általános deregulálását, mert csak így lehet elérni, hogy a növekvő számú munkavállaló ne teher, hanem erőforrás legyen az ország gazdasága számára.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.