Továbbra sincs határozat a költségvetés tavalyi többleteiből 2001-re átmentett milliárdok sorsáról. Még mindig kérdéses, pontosan mire használ fel 40 milliárd forintot a kormány, a január 30-i kormányülés sem tárgyalta ugyanis, ki kaphatja meg azt. (Korábban a pénzügyi tárca azt a tájékoztatást adta, hogy az összeget egyszeri bér- és nyugdíjfizetésre fordítják, de ennek mikéntjét majd a január végi kormányülés rendezi. Bérekre 25 milliárd forintot tettek félre tavalyról.)
A tárgyalások egyelőre ágazati keretek közt folynak, így gyakorlatilag kútba esett a kormány azon ígérete, miszerint a bérkompenzációt február végén kifizethetik -- mondta lapunk kérdésére válaszolva Szabó Endre, a Szakszervezetek Együttműködési Fórumának (SZEF) főtitkára.
A kérdést kormányzati oldalról felügyelő Miniszterelnöki Hivatal szerint ugyanakkor nem késik a bérek kifizetése.
A kormány még korábban deklarálta, hogy a közszéra béreit az infláció és a gazdasági növekedés függvényében határozzák meg. Ugyanakkor a keresetnövekedési adatok sem láttak még napvilágot, valamint az elmúlt év első GDP-adatára is március 1-jéig kell várni. Ennélfogva eleve esélytelen volt, hogy a kormány már január 30-án döntsön az ügyben.
A bérkompenzáció kifizetését az is nehezíti, hogy az eredeti tervek helyett -- melyek szerint az emelés a közszféra átlagára vonatkozik -- alágazatonként, intézményi szintig visszamenve vizsgálják meg a kompenzáció szükséges mértékét -- tájékoztatta lapunkat Őry Csaba, a Miniszterelnöki Hivatal államtitkára. A legközelebbi találkozó a szakszervezetekkel február közepén lesz, de leghamarabb csak március első felére alakulhat ki a béremelések pontos mértéke -- nyilatkozta Őry.
Vadász János, a Közgyűjteményi és Közművelődési Dolgozók Szakszervezetének elnöke élesen fogalmaz: szerinte érdemben nem folyik tárgyalás a kormány és a szakszervezetek között. A KKDSZ 5 százalékos bérkompenzációhoz ragaszkodik, saját felmérései alapján ugyanis a tavalyi bérfejlesztések nem érték el a költségvetésben szereplő 8,25 százalékot sem. Vadász szerint a Közigazgatási Intézmények Érdekegyeztető Tanácsának (KIÉT) lenne a feladata a bérkompenzáció rendezése, ugyanakkor jelenleg a KIÉT megszüntetésére törekszik a kormány.
Szakszervezeti vezetők kifogásolják azt is, hogy a 25 milliárd forintot nem bérként, hanem egyszeri kompenzációként tervezik szétosztani, amely így nem növeli az esetleges következő évi béremelés bázisát.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.