Előzetes adatok alapján tavaly decemberben az ipari termelés volumene 10,1 százalékkal volt magasabb, mint tizenkét hónappal korábban. Így 2000-ben átlagosan 18,2 százalékkal nyújtott jobb teljesítményt a szektor, mint 1999-ben.
Novemberhez képest 3 százalékkal csökkent a termelés. Ez nem meglepő, hiszen december az ünnepek miatt hagyományosan "gyenge" hónap szokott lenni. 2000-ben még az egy évvel korábbinál is erőteljesebben érvényesült ez a hatás. Erre utal az is, hogy a Központi Statisztikai Hivatal szezonálisan és munkanap-korrekciókkal kiigazított tizenkét havi indexe a korrigálatlan adatnál jóval magasabb. A 14,7 százalékos érték a novemberinél is nagyobb, akkor a kiigazított adat 12,8 százalék volt.
A 2000. év ipari teljesítményét nem lehet egységesen megítélni -- elemzi az elmúlt esztendőt Zsoldos István, a Concorde Értékpapír Rt. makroelemzője. A termelés csúcspontja az év közepén volt, azóta kisebb lassulás figyelhető meg. Ezt részben magyarázza az 1999-es év második felében bekövetkezett élénkülés, ami a bázist gyorsan növelte.
Az idén bizonyosan alacsonyabb lesz az ipari teljesítmény növekedési üteme, mint előző évben, de várhatóan a decemberi dinamikát sem éri majd el -- mondja Zsoldos. Az elemző szerint 2001-ben 12 százalék körüli átlagos bővülés várható. Emögött az év közepéig lassuló, majd gyorsuló ipari növekedés lesz. A Reuters makroadatokról szóló körkérdésében a megkérdezett elemzők ennél valamivel magasabb, 13,27 százalékos bővülésre számítanak.
Mivel a fogyó lendület elsősorban az exportdinamikában jelentkezik, a GDP-ben nem lesz olyan mértékű a visszaesés, mint az ipari mutatóban. Ennek az az oka, hogy a kivitel hozzáadott értéke a termelés magas importhányada miatt viszonylag alacsony. A Concorde elemzője ennek ellenére nem optimista a további növekedéssel kapcsolatban. Úgy véli, tavaly az utolsó negyedévben 8,4 százalék, az idén 7 százalék körül lehet az ipar hozzáadott értéke, ami a GDP-adatokban is meg fog látszani.
Sok múlik azonban a külföldi cégek "profitkimutató" magatartásán. Egy-egy nagy exportáló vállalat könnyen befolyásolhatja a GDP-statisztikát azzal, hogy belső elszámolóárait attól függően csökkenti vagy növeli, hogy hol szeretné kimutatni nyeresége nagy részét. Éppen ezért érdemes lenne a GDP-statisztika mellett a GNP-t is mérni, ez ugyanis érzéketlen az ilyen könyvelési technikákra -- mondja az elemző.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.