BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Márciusban jönnek az e-törvények

Az egységes hírközlési törvény mellett az elektronikus aláírásról és az elektronikus közbeszerzésről szóló jogszabályok elfogadása jelenti az aktuális kormányzati feladatot az információs társadalom lehetőségeinek kiaknázása során. Ezzel összhangban az idén 15 milliárd forintot fordítanak informatikai programok megvalósítására -- mondta Stumpf István, a Miniszterelnöki Hivatal vezetője egy tegnapi konferencián.

Az információs forradalom fokozhatja az állandó versenykényszerben élő üzleti szféra és a "fontolva haladó" közigazgatás közötti nehézségeket. A kormányzat feladata éppen ezért, hogy egységes informatikai fejlesztéseivel növelje hatékonyságát és segítse az állampolgárokat, hogy minél szélesebb körben élni tudjanak az informatika jelentette előnyökkel -- hangoztatta a kancelláriaminiszter az E Government című fórumon tegnap.
A politikus hozzátette: ennek érdekében az internetezés költségeinek idei 15-20 százalékos csökkentéséről kaptak ígéretet a szolgáltatóktól, amelyet igyekszik a kormány a piacliberalizáció zökkenőmentesebbé tételével elősegíteni.
A kormány informatikai programok megvalósítására az idén 15 milliárd, jövőre pedig 20 milliárd forintot fordít. A célok között pedig az elektronikus kormányzat (E Government) megteremtése szerepel, amely hatékonyabb, az állampolgárokhoz közelebb álló szolgáltató államot jelentene, az elektronikus demokrácia eszméjének megvalósításával. Ez a kultúra digitalizálását és a digitális tömegkultúra támogatását egyaránt magában foglalja.
Távlati tervként említette a miniszter a digitális úton készített adóbevallás rendszerét és az önkormányzatok közti teljes informatikai háló kiépítését. Ennek során jöhetne létre a közigazgatási funkciókat mindenki számára egy helyen elérhetővé tevő kormányzati portál is. Valamivel közelebbi tervnek tekinthető a nagy biztonságú Tetra-rendszer kiépítése, sőt e téren jelent eredményt a már működő elektronikus kincstári vagyonnyilvántartás is.
Az anyagi háttér megteremtése mellett a szükséges jogszabályi környezet kialakítása is elengedhetetlen. Stumpf István elmondása szerint az egységes hírközlési törvény legutolsó változatát pénteken küldik el az érintetteknek, így esély van arra, hogy a tervezet március közepén a parlament elé kerüljön, s még tavaszi ülésszakban elfogadják a törvényt. Az elektronikus aláírásról szóló tervezet pedig két héten belül kormányzati egyeztetésre kerül, így várhatóan azt is hamarosan elfogadja a parlament. A miniszter az elektronikus közbeszerzéssel kapcsolatban kifejtette, hogy év végéig megszületik a rendelet és létrehozzák azt a rendszert, amelynek segítségével a közbeszerzés jövőre már elektronikus úton folyhat.

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.