BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Masszív adócsökkentés a gazdagoknak

George W. Bush amerikai elnök hivatalosan is meghirdette a következő tíz év során végrehajtandó, összesen több mint 1600 milliárd dolláros adócsökkentési programját. A tervet néhány nappal korábban feltételes támogatásáról biztosította az amerikai jegybanki szervezet, a Fed elnöke.

A recessziós félelmek és várakozások eloszlatása végett az adócsökkentést január 1-jei, visszamenőleges hatállyal léptetik életbe, és igyekeznek a változást levont adóelőlegekben a lehető legkorábban érvényesíteni. A terv egyik legfontosabb pontjaként négyre csökkentenék a jelenlegi öt adózási sávot, mégpedig úgy, hogy a mostani 15, 28, 31, 36 és 40 százalékos kulcs helyett sávonként 10, 15, 25 és 33 százalékos elvonások szerepelnének.
A tervet méltatva Bush hallgatósága figyelmébe ajánlotta, hogy a jövedelmei egyharmadánál nagyobb arányú adót a legnagyobb keresetűeknek sem kell fizetniük. A terv részeként a gyermekenkénti, jelenlegi 500 dolláros évenkénti adó-visszatérítést fokozatosan 1000-re emelik, és növelik a kedvezmény igénybevehetőségének felső jövedelemhatárát.
A reformnak a jövedelemadóra való korlátozását az elnök gazdasági tanácsadója azzal indokolta, hogy az van a leginkább szem előtt, és ilyenformán ettől várható a legnagyobb keresletélénkítő hatás. Lawrence Lindsey kizárta, hogy kiegészítésképpen a tőkeérték-növekmény adóját is mérsékeljék. Ugyancsak hiányzik a programból azoknak a bérarányos közterheknek a csökkentése, amelyek a társadalombiztosítási (az ottani alapnyugdíj-) szolgáltatások forrását képezik.
Maga Bush a kampány idején még csak 1,3 milliárd dolláros -- tíz évre szóló -- adócsökkentést helyezett kilátásba, szemben a demokraták és annak elnökjelöltje által szorgalmazott néhány száz milliárd dolláros változattal szemben. Ez utóbbi mellett állást foglalva korábban a Fed is a hatalmasra duzzadt -- csúcspontján hatbillió dollárhoz közelítő -- államadósság leépítését részesítette volna előnyben. Legutóbbi kongresszusi meghallgatásán azonban Alan Greenspan, a Fed elnöke kijelentette, hogy az évenkénti költségvetési többletek lesznek olyan mértékűek és arányúak, amelyekből az adósság leépítése mellett adócsökkentésre is lehet jelentős összegeket szánni, "ha a konjunkturális helyzet indokolja".
Bírálják viszont az elnök tervét a demokraták, s azzal érvelnek, hogy az adócsökkentés 43 százalékát a lakosság leggazdagabb 1 százaléka kapná. Válaszában az elnök kijelentette, hogy a reformnak nem szabad diszkriminálnia a nagyobb jövedelműeket, és a sikert sem szabad büntetnie. A kérdéssel kapcsolatban a Washington Post ismertet egy számítást, amely szerint az adók 80 százalékát a legjobban kereső 20 százalék fizeti be. A lap egyúttal emlékeztet arra, hogy a legmagasabb adókulcsot Kennedy elnök szállította le a korábbi 90 százalékról, majd Reagan a hatalomra jutása előtt alkalmazott 70 százalékról.

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.