BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Megszűnik az ÁPV Rt.

A Magyar Holding Rt. és egy állami követeléskezelő társaság venné át az ÁPV Rt. feladatait 2001. október 31-től -- jelentette be tegnap Stumpf István kancelláriaminiszter. Az Országgyűlés költségvetési bizottságának tegnapi ülésén az is elhangzott, a Postabank privatizálása során gazdaságossági szempontok döntöttek az OTP Bankkal kötendő exkluzív értékesítés mellett.

Két szervezetre válik az Állami Privatizációs és Vagyonkezelő Rt. 2001. október 31-i határidővel -- jelentette be Stumpf István kancelláriaminiszter tegnap, a parlament költségvetési bizottságának ülésén. Várhatóan márciusban nyújtja be a kormány azt a javaslatot, mely az állam tulajdonában lévő vállalkozói vagyon kezelését a felállítandó Magyar Holding (MH) Rt.-hez utalja. A befejezett privatizációval összefüggésben fennálló követelések és kötelezettségek kezelésére szintén egy önálló szervezet felállítását tervezik, melynek egyelőre nem ismeretes a neve.
A Magyar Holding Rt. 100 százalékban állami tulajdonú részvénytársaság lenne, a kormány által kijelölt miniszter irányítása alatt állna. Működésére a gazdasági törvény előírásai kötelezőek, szemben az ÁPV Rt.-vel, mely a privatizációs törvény fennhatósága alatt áll. Nem kerül az MH Rt. kezelésébe a termőföldvagyon, mely a kormány elképzelései szerint a nemzeti földalaphoz tartozik majd.
Stumpf István szerint 2000-rel lezárult a tömeges privatizáció időszaka, új fejezet indul az állami vagyon kezelésében. Elmondta, fontos szerepet szán a Magyar Fejlesztési Banknak, mely a kiemelt nemzetgazdasági célok megvalósításában játszik stratégiai szerepet.
A bizottság szocialista elnöke, Szekeres Imre ugyanakkor élesen bírálta a kormány privatizációs stratégiáját. A képviselő szerint az érdekesebb magánosítások kudarcba fulladtak. Hangsúlyozta, hogy az elmúlt két évben nagyobb privatizációs tranzakcióra nem került sor, az ÁPV Rt. tevékenysége ugyanakkor átláthatatlanná vált. Emlékeztetett, hogy a szervezetet az államháztartási körből történő forrás kivezetésére használja a kormány.
A bizottsági meghallgatáson Gansperger Gyula, az ÁPV Rt. elnök-vezérigazgatója tájékoztatást adott az állami tulajdonú vállalatok helyzetével kapcsolatosan. A Postabank közelgő privatizációjáról elmondta, mintegy 170 milliárd forintba kerül a bank átstrukturálása. A bank eladását megelőző privatizációs tanulmány azzal indokolja az OTP-vel kötendő exkluzív szerződést, hogy az OTP Bank képes leginkább integrálni a Postabank informatikai bázisát, üzletágait -- fejtegette képviselői kérdésre, miért döntött a kormány az OTP Bank 25 milliárdos vételi ajánlata mellett.

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.