BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Részmunkaidő, normaemelés, elbocsátás

Az első tapasztalatok szerint a minimálbér drasztikus emelése negatív hatással jár a gazdaság több területén. Az MSZOSZ közelmúltban elkészített felmérése szerint rohamosan terjed a részmunkaidő, s egyre több alkalmazott dolgozik vállalkozóként korábbi cégének. Sok helyen alkalmazzák a normaemelést, de elbocsátásokról is lehet híreket hallani -- összegezte az eddigi tapasztalatokat Sándor László, az MSZOSZ elnöke.

A minimálbér drasztikus felemelése a már korábban jelzett negatív eredményekkel jár -- derül ki a Magyar Szakszervezetek Országos Szövetsége (MSZOSZ) felméréséből. A szakszervezetek támogatták a kormányzat tervét a tavalyi 25 500 forintos legkisebb bér 40 ezer forintra emeléséről, ugyanakkor támogatták a munkaadók kompenzációs kéréseit is. E nélkül ugyanis fennáll a veszélye annak -- hangoztatták a vitában --, hogy a pozitív béremelési lépés negatívan érinti a munkavállalók jelentős részét. E félelmek -- a felmérés eredménye szerint -- beigazolódni látszanak -- közölte Sándor László.
A tagszervezetektől beérkezett válaszok szerint egyre gyakoribb a részmunkaidős, 6-7 órás foglalkoztatás. Ez főként a kereskedelemben jellemző, ahol -- a szakszervezet becslése szerint -- a dolgozók 90 százaléka végzi napi munkáját papíron a törvényes munkaidőnél rövidebb időben. Már a korábbi években is jellemző volt, ám az idén felgyorsult az a folyamat, hogy a munkavállalók vállalkozóként dolgoznak korábbi munkakörükben, korábbi cégüknek. A munkaadók a terhek csökkentése érdekében például a jutalmakat, prémiumokat, különféle pótlékokat beépítik a legkisebb bérbe, s így oldják meg a minimálbér-emelést. Még olyan szélsőséges példáról is hírt kapott az MSZOSZ, hogy az étkezési hozzájárulást próbálta a munkaadó beépíteni a legkisebb bérbe. A textiliparban január után gyakorivá vált a normaemelés. Ez gyakorta azt jelenti, hogy a dolgozók a norma 80 százalékát tudják teljesíteni, így esetükben a minimálbér-emelésről hozott döntés értelmetlen. Elbocsátásokra is van már példa. Az első ilyen jelzések Csongrád és Hajdú-Bihar megyéből érkeztek.
A szakszervezet aggasztónak tartja a csökkent munkaképességű dolgozókat foglalkoztató célszervezetek helyzetét. E cégeket ugyanis nagymértékben érinti a kormány döntése a minimális bér emeléséről, s ennek teljesítése gazdasági nehézségeket jelent számukra. Ezért több szervezetet fenyeget csőd.
Az MSZOSZ külön foglalkozott az önkormányzatokkal, ahol sajátos helyzet alakult ki -- mondta Sándor László. Az önkormányzatok költségvetésük elfogadásáig ugyanis pluszterhet nem vállalhatnak, ami azt jelenti, hogy január 1-jétől nem fizethetik ki a megemelt minimális bért. Az MSZOSZ elnöke, MSZP-s parlamenti képviselő ennek az ellentmondásnak a megoldására kíván a jövő héten a parlament plenáris ülésén választ kapni a pénzügyminisztertől. Emellett az érintett szakszervezetek próbaper indítását is fontolgatják.

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.