Mikola István korábbi sajtótájékoztatóján kijelentette: hamarosan sor kerül a progresszív betegellátás csúcsintézményeinek rehabilitálására. Ennek első lépésének tekinthető, hogy tegnap a szaktárcánál tárgyaltak az intézetek képviselőivel.
Az új egészségügyi miniszter szerint az elmúlt tíz év egészségpolitikája is felelős az országos feladatok ellátására létrehozott intézetek mára kialakult válságáért. Egy évtizede nem tudják, mi lesz a sorsuk. Hol megszüntetni, hol óriás kórházzá kívánta átalakítani őket a felügyeletet ellátó egészségügyi tárca.
A miniszter szerint a jövőben az alapító okiratnak megfelelően kell végezni a dolgukat, s olyan megalapozott adatokat kell szolgáltatniuk az Állami Népegészségügyi és Tisztiorvosi Szolgálatnak, amelyre biztonsággal épülhet az egészségpolitika. Ugyanis az egészségpolitikának is -- csakúgy, mint az orvoslásnak -- bizonyítékokon kell alapulnia -- vallja Mikola. A miniszter úgy látja, hogy jelenleg több helyen nem az országos egészségüggyel foglalkoznak, hanem kórházi feladatokat végeznek. Ennek egyik oka az, hogy a felügyeletet ellátó minisztérium korábban "nem fogta szorosabb gyeplőre őket", ám ennek most már vége lesz.
A szaktárca szerint legrosszabb a helyzet a hematológiai, a traumatológiai és a kardiológiai intézetben. Ez utóbbiban a százmillió forintot meghaladó adósság miatt kincstári biztos próbál rendet tenni, s Mikola pályázatot írt ki a főigazgatói feladatok ellátására. Kilátásba helyezte, hogy szükség szerint más intézményben is személyi változásokra és átszervezésekre kerül sor. Mikola egyetlen forintot sem kíván tenni addig az intézetek "zsebébe", amíg nincs rend a kapun belül. A rendcsinálásra megvan az esély, amit az is bizonyít, hogy például az országos pulmonológiai és az országos rehabilitációs intézet jelenleg is jól működik.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.