Meglepetéssel szolgált a német statisztikai hivatal a múlt év második felében: 1999-ben a foglalkoztatottak száma a korábban közzétettnél 1,8 millióval, azaz 5,1 százalékkal nagyobb volt. Kitűnt, hogy már 1998-ban 3,6 millióval, vagyis 10,5 százalékkal többen álltak alkalmazásban, mint azt az előző két revízió előtt hitték -- írja a Dresdner Bank kiadványa.
Felvetődik a kérdés, vajon a gazdasági növekedés mutatója is kisebb-e a valóságosnál. Az Egyesült Államokban 1996-ban a Boskin professzor által vezetett szakértői csoport megállapította, hogy a hivatalos statisztika évi 1,1 százalékponttal túlbecsüli a tényleges inflációt. Nyolc módon változtattak a fogyasztói árindex számítási módján. Ezek közé tartozott, hogy a személyi számítógépek árát korrigálták: a piaci árat a termék legfontosabb jellemzői alapján több részre bontották, és e részek árát regressziós eljárással külön-külön becsülték meg. Ezt hívják hedonikus elemzésnek, amely révén figyelembe tudják venni a gép hasznosságának növekedését, amely a megtestesült műszaki fejlődés eredménye, és amelyet le kell vonni az árból.
A második módosítás azt fejezi ki, hogy a háztartások kereslete miként módosul az árak, az ízlés változása és az új termékek bevezetése következtében. Az így számított indexet nevezik magánfogyasztási deflátornak.
A Dresdner Banknak a növekedési indexek javítását ismertető tanulmánya a Bundesbank 1998. évi jelentésére hivatkozva azt írja: ha a német növekedési mutatót az amerikai módszerek felhasználásával módosítanák, az inflációt mutató index 3/4 százalékpontos tévedést jelezne. A Bundesbank szerint az információs technika mérésének amerikai módszerével számítva 1991-hez képest az ebbe az ágazatba fektetett német reáltőke évente 27,5 százalékkal nőtt, szemben a hagyományosan számított 6 százalékkal.
A számítás nehézségeire példa a német informatikai import-export, fogyasztás és befektetés értékének összevetése reálárakon. Feltűnő a kivitel és a behozatal értékének eltérő trendje annak következtében, hogy a számlák alapján figyelembe vett importárak jobban mutatják a tényleges áresést, mint az árjegyzékekből vett exportárak összesítése. Ez csökkenti az export és az egész GDP növekedésének indexét. Általában a már említett 3/4 százalékponttal nagyobb lenne a növekedés, aminek következtében kisebb volna a különbség Németország és a hedonikus statisztikai módszert alkalmazó más ipari országok (például az Egyesült Államok, Franciaország) növekedési indexe között.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.