Három, súlyosan eladósodott és fizetésképtelenség által veszélyeztetett török bank tevékenységét egységes igazgatás alá vonták, gazdálkodásukban megszüntették a pártok befolyását, vezetésüket hivatásos bankárokra bízzák -- mondotta Kemal Dervis, korábbi világbanki alelnök, aki jelenleg különleges felhatalmazással ellátott gazdasági csúcsminiszter. A három bank likviditási problémáinak kezelése önmagában mintegy 13 milliárd dollárba kerül, aminek keretében egyébként felszámolják az alaptevékenységén kívüli üzletágakat, az ott dolgozókat pedig elbocsátják. Tervezik emellett a jegybank önállóságának fokozását, és megkönnyítik a fizetésképtelenné vált bankok felszámolását.
A meghirdetett gazdasági terv további részeként megteremtik a törvényi feltételeit a török távközlési vállalat és a nemzeti légitársaság akár többségi hányadban való privatizálásának. Deregulációs lépésekre készülnek egy számos alapvető cikk forgalmazását végző állami monopólium tekintetében, illetve magánkézbe adnak cukorgyárakat. Rugalmasabb alapokra helyezik az energiaimport árszabályozását, a megszorítások által különösen érintett rétegek (főleg a parasztok) számára közvetlen segélyakciókat készítenek elő. A csomagterv további részleteit -- beleértve a szükséges, pótlólagos, külső finanszírozási igény mértékét -- várhatóan a héten fogják ismertetni.
Pénteken egyébként Ankarába érkezett a Nemzetközi Valutaalap szakértői küldöttsége. A piacok arra számítanak, hogy a héten zajló tárgyalások végén az IMF jóváhagyja a reformcsomagot, és gyorsított ütemben folyósítja az összesen 11,4 milliárd dolláros hitelkeretének fennmaradt, 7 milliárd dollár körüli hányadát. A török kormány egyúttal egy átfogó G7-segélyakciót is tető alá szeretne hozni.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.