Majdnem 5 milliárd forinttal teljesültek túl a gépjárműadó-bevételi előirányzatok tavaly. A tervezett 19,0 milliárd forint helyett 23,9 milliárdnyi bevételt realizáltak.
A törvény úgy szabályozza ezt az adónemet, hogy a gépjármű önsúlyának minden megkezdett 100 kilogrammja után legalább 600, de legfeljebb 1000 forint adó szedhető be. Tavaly az önkormányzatok 84 százaléka -- 2371 település -- az alsó adómértéket alkalmazta.
Különösen magas, kilencven százalék feletti az alsó adómértéket alkalmazók aránya Baranya, Borsod-Abaúj-Zemplén és Zala megyében. Kilencszáz forintnál magasabb adót csak két önkormányzat vezetett be. A súlytól függően differenciált -- progresszív -- adózást 76 önkormányzat működtette területén.
A fővárosi adózók 600 kilogrammig 600, 1000 kilogrammig 800, 1000 kilogramm felett 1000 forintos mérték alapján adóztak. Többféle adósávot alkalmazott 120 önkormányzat. Előfordult, hogy néhány településen a személy- és a tehergépjárművekre eltérő nagyságú adótételt állapítottak meg.
A belföldön nyilvántartott gépjárművek után beszedett adóból a törvényben meghatározott alsó adótétellel számított összeg 50 százaléka az önkormányzatot illeti meg. Amennyiben a képviselő-testület az alsó adótételnél magasabb mértéket állapít meg, az ebből származó magasabb befizetés is az önkormányzat bevétele.
A külföldön nyilvántartott gépjárművek adóját is a gépjárműadóról szóló törvény szabályozza, ezek a befizetések teljes egészében az útfenntartási és -fejlesztési célelőirányzatot illetik meg. A közlekedési tárca külföldön nyilvántartott gépjárművek adója címen 2,2 milliárd forint előirányzatot tervezett, a ténylegesen befolyt bevétel 3,078 milliárd forint volt.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.