Január--februárban az idei teljes költségvetési hiány 58 százalékát sikerült összehoznia a varsói kormánynak, ami március végéig elérheti a 70 százalékot is -- emlékeztet az egyensúlyhiány veszélyes mértékére a Reuters. A kiadások főleg a nyugdíjasoknak kifizetett, nagy összegű inflációs pótlékok és egyéb kompenzációk miatt ugrottak meg, miközben a bevételi oldalon a várttól lényegesen elmaradó gazdasági növekedés okoz problémát.
A politikai alkudozások után eleve késéssel elfogadott költségvetési terv 5,7 százalékos gazdasági növekedésből indult ki. Ezt az előirányzatot Jaroslaw Bauc pénzügyminiszternek utóbb 5,1, majd 4,5 százalékra kellett korrigálnia. Az Economist Intelligence Unit (EIU) szerint a GDP idei tényleges növekedési üteme inkább csak 3 százalék körül fog alakulni.
Rontja a költségvetés egyensúlyi kilátásait az is, hogy a munkanélküliség várható rátáját a kormány előrejelzésében 15,4 százalékra kellett emelni. Ez a réteg -- ahelyett, hogy a forgalmi és a jövedelemadót növelné -- jelentős tehertételt ró a költségvetésre -- emlékeztet az EIU.
A büdzsé helyzetének romlása dacára a kormány még mindig elképzelhetőnek tartja, hogy tartani lehet a célul kitűzött 1,8 százalékos deficit/GDP mutatót. Tavaly a megfelelő adat még 2,7 százalék volt, és számos közgazdász szerint ez alá az idén sem lehet menni. Bauc pénzügyminiszter szerint az idei infláció nagy valószínűséggel csak 6 százalék lesz, ami egy százalékponttal alacsonyabb a korábban előre jelzettnél.
A többi makorgazdasági mutató közül a zloty árfolyamát -- pontosabban túlértékeltségét -- tartja problémásnak a monetáris politikai tanács egyik tagja. Boguslaw Grabowski szerint a lengyel valutát főleg a külföldi átlagszintet lényegesen meghaladó kamatok teszik vonzóvá, ennek folytán pedig túlértékeltté. A helyzet fennmaradása azzal a veszéllyel járna, hogy fékeződne a kivitel, miközben az import jelentős ösztönzést kapna. A folyó fizetési mérleg emiatt megugró hiánya váratlan tőkemenekítést és súlyos pénzügyi válságot idézhetne elő -- mondotta a szakember.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.