Jean-Claude Trichet, a francia bank kormányzója, tekintélyes ECB-személyiség szerint már nem kell tartani az inflációs nyomástól. Korábban az ECB arra hivatkozva kerülte az amerikai Fed kamatcsökkentő példájának követését, hogy az eurózóna inflációja fölötte van a célul kitűzött 2 százalékos határnak. "Egy-másfél hónapja még nagyon aggasztott bennünket az infláció, most már szó sincs erről" -- mondta.
Otmar Issing, az ECB vezető közgazdásza pedig úgy nyilatkozott, hogy felülvizsgálatra szorul az eurózónára vonatkozó összes idei gazdasági előrejelzés a romló nemzetközi környezet, különösen az amerikai és a japán lassulás miatt. A korábban 3 százalékosra becsült idei növekedési prognózist a bank mindenképpen vissza fogja venni -- mondta Issing, aki szerint ez azonban "nem rossz, hanem jó hír", feltéve, hogy az eurózóna a hosszú távra feltételezett ütemben bővül évente, amit az ECB 2-2,5 százalékra becsül.
Az FT szerint ezek a nyilatkozatok jelentős hangsúlyváltozást tükröznek a banki érvelésben, amely korábban azt "kommunikálta", hogy az amerikai lassulásnak nem sok hatása lesz Európára. Az ECB október óta tartotta a 4,75 százalékos kamatlábat, míg a Fed csak január óta háromszor csökkentett. A Reutersnak nyilatkozó független elemzők szerint az ECB rossz adatsorokból végzi előrejelzéseit, ezért is volt téves, túl alacsony a 2 százalékos idei inflációs becslés.
Az Európai Unió politikai vezetői -- mint stockholmi csúcsértekezletükön kiderült -- azonnali 0,5 százalékpontos kamatláb sökkentést tartanának szükségesnek. Ők egyébként nem osztják az ECB borúsra váltó előrejelzéseit. "Európa a stabilitás és a növekedés legfontosabb övezete a világban" -- mondta Lionel Jospin francia kormányfő. Pedro Solbes gazdasági és monetáris biztos szerint pedig "Európa jelenleg per definitionem a fejlett világ gazdasági menedéke, s ezt a pénzpiacoknak előbb-utóbb el kell ismerniük".
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.