Csehország hosszú távú, hazai valutában fennálló adósságának minősítését a Fitch "A+"-ról "A"-ra rontotta, vagyis az ilyen típusú hitelek kockázatát az ügynökség a magyarországinál rosszabbul ítéli meg -- tudósít a Bloomberg. A hosszú távú devizaadósságok besorolása nem változott, ezen a téren azonban Magyarország eddig is jobb értékelést kapott.
A Fitch arra számít, hogy a cseh költségvetési hiány az idén eléri a GDP 10 százalékát. Az ügynökség kétli, hogy a pénzügyminisztérium által 169 milliárd koronásra, vagyis a hazai össztermék 8 százalékára tervezett privatizációs bevételek teljes egészében befolyhatnak. Számításai szerint ezért a kormány a költségvetésben tervezettnél nagyobb mértékben kényszerül majd hitelfelvételre, ami a belföldi államadósságot -- a harmadával megnövelve -- a GDP 21 százalékára duzzasztja.
A költségvetési hiány várható növekedését a Fitch részben az állami tulajdonú, bankkonszolidációs célból létrehozott Konsolidacní Banka kiadásaival magyarázza. Az állam a nagy kereskedelmi bankok közül utolsóként még az idén eladja ugyan a Komercní Bankát, de a Fitch arra figyelmeztet, hogy a bankrendszer újraszervezésének költségei tovább nőnek. A számla végösszege az ügynökség szerint könnyen elérheti a 300 milliárd koronát.
A Fitch bejelentése nyomán a korona némiképp gyengült az euróval szemben, ami elégedettséggel töltheti el a nemzeti valuta gyöngítése érdekében korábban még intervencióra is célozgató cseh jegybankot -- írja a Reuters. Elemzők szerint azonban az erősödés hosszú távú trendje nem módosul.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.