A nemzeti kutatási és fejlesztési programok (nkfp) idei pályázói között sok nemzetközi cég van, amelyek magyar kutató-fejlesztő helyekkel konzorciumot alkotva pályáztak -- mondta Pálinkás József államtitkár, aki egyszersmind az nkfp programirányító testületének elnöke. Mint ismeretes, a nálunk működő külföldi multinacionális cégek közül mind több tervezi k+f részlegének Magyarországra telepítését.
Az nkfp öt, várhatóan jelentős társadalmi-gazdasági hasznot eredményező fő irányt jelölt meg: 1. az életminőség javítása; 2. információs és kommunikációs technológiák; 3. környezetvédelmi és anyagtudományi kutatások; 4. agrárgazdasági és biotechnológiai kutatások; 5. a nemzeti örökség és a jelenkor társadalmi kihívásainak kutatása.
Az OM tavaly szeptemberben hirdette meg az NKFP első pályázati szándéknyilatkozat beadását célzó fordulóját. A részletes pályázatokat ez év január elején írták ki, március 5-i határidővel.
Az 1--4. programok esetében az igényelhető vissza nem térítendő támogatás minimális értéke a projekt teljes futamidejére 100 millió forint, amelyhez a pályázóknak -- a tevékenység jellegétől függően -- saját forrást kell hozzátenniük. Az ötödik programban a projekt teljes költségére lehetett támogatást igényelni, amelynek minimális értéke a teljes futamidőre 10 millió forint.
A második pályázati forduló végső határidejéig 412 pályázat érkezett, amelyek a teljes futamidőre összesen 60,3 milliárd forint támogatást igényelnek. Ebből az erre az évre jutó rész 14,5 milliárd. A benyújtott pályázatok a teljes futamidőre 41,1 milliárd forint (ebből 2001-re 8,2 milliárd) saját, nagyobbrészt vállalati források bevonását ígérnek.
A 412 beérkezett projekt közül az oktatási miniszter által megbízott programtanácsok április 6--8. között 394-et bíráltak el, kiválasztva azokat, amelyek nyilvános bemutató során további értékelésen mennek keresztül. A kiválasztott pályázatok projektvezetői ez év április 21-én az ELTE lágymányosi épületében az érdeklődők és a sajtó képviselői előtt nyilvánosan ismertetik teervezetüket. Ez egyrészt a döntések nyilvánosságát hivatott növelni, másrészt elősegíti, hogy a pályázók közérthetően ismertessék terveiket, azok várható eredményeit és társadalmi-gazdasági hasznát.
Az oktatási miniszter által megbízott programirányító testület május 2-án dönt arról, hogy mely pályázatok támogatását javasolja az oktatási miniszternek.
A k+f költségvetési finanszírozása 2001-ben 17,5 milliárd forinttal, 2002-ben további 19,5 milliárddal bővül -- fűzte hozzá Pálinkás József. Ez két év alatt 61 százalékos névleges növekedést jelent, amely a nemzetközi gyakorlatban is példa nélküli. Lehetővé teszi, hogy az idén a kutatói bérek 40 százalékkal, a versenypályázati finanszírozás forrásai pedig a 2000. évi ráfordítások kétszeresére emelkedjenek. Az új elemként megjelenő nkfp költségvetése a 2001. évre 5,75 milliárd, 2002-re pedig 10 milliárd forint, s a következő években tovább növekszik.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.