BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Optimizmus, mértéktartással

A vállalatok 4-5 százalékos termelésnövekedést, 10 százalék körüli inflációt és 13 százalékos beruházásbővülést várnak az idén -- derül ki a GKI és az MGYOSZ felméréséből. Az agrárvállalkozások viszont beruházásaik további csökkenését prognosztizálják.

Optimistán ítélik meg a vállalkozások saját és a magyar gazdaság kilátásáit, bár derűlátásuk ősz óta kicsit mérséklődött -- derült ki a GKI Gazdaságkutató Rt. és a Munkaadók és Gyáriparosok Országos Szövetségének (MGYOSZ) közös felméréséből. Erőteljes, 4-5 százalékos termelésnövekedéssel számolnak. A legpesszimistábbak továbbra is az agrárcégek, a tavalyi, drámaian alacsony beruházási ütem további csökkenését prognosztizálják -- mondta Vértes András a GKI igazgatóságának elnöke. Ezzel szemben az ipar, a kereskedelem területén működő vállalkozások 13 százalékos beruházásbővülésre számítanak. A felmérésből kiderül: a gyors növekedési várakozás egyik oka az, hogy a cégek jelentős kormányzati támogatásra is igényt tartanak. A legdinamikusabb beruházási bővüléssel nem a központi régió, hanem Kelet-Magyarország számol. Ez is azt jelzi, hogy a térségi gazdasági különbségek nem növekedtek tovább, elkezdődött a kiegyenlítődési folyamat -- véli Vértes András.
Az exportnövekedés üteme, bár nem éri el a tavalyi várakozásokat, továbbra is gyors. A hazai piacra termelő cégek is jónak ítélik meg helyzetüket, különösen a feldolgozó-, építőipari és hírközlési vállalatok. Továbbra is a külföldi tulajdonú cégek a legoptimistábbak. A válaszadók 37 százaléka nagyobb nyereséget vár 2001-ben, mint amekkorát tavaly könyvelhetett el, és csak 20 százalékuk borúlátó ebben a kérdésben. A vállalkozások inflációs várakozásai reálisak, 10 százalék körülire becsülik azt. A megkérdezett 659 cég -- ezek a foglalkoztatottak 13 százalékát képviselik -- 2-3 százalékos reálkereset-növekedést vár. Kapacitáskihasználtságuk 80 százalékos, ami Vértes András szerint nemzetközileg is jó aránynak mondható. A munkaerőpiac azonban a vállalatok tapasztalata szerint megosztott. A szakképzett alkalmazottakból hiány van, míg a szakképzetlenek elbocsátásra számíthatnak. A cégek legnagyobb problémája továbbra is a tőkehiány.

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.