A 2000. évben öt rendszerváltó gazdaság is 9 százalék feletti ipari termelésbővülést tudott felmutatni. Észtországban és Magyarországon a külföldi tőkének köszönhető a felfutás. De a befektetők által kevésbé favorizált Ukrajna és Ororszország is magas dinamikát mutatott. Csekélyebb volt viszont a cseh és a lengyel teljesítményjavulás.
A magyar ipar növekedésének üteme ugyan mérséklődött az előző év utolsó hónapjaiban, de januárban ismét nemzetközi összehasonlításban is kimagasló volt. Élénk bővülés jellemezte a közép-európai régió államainak iparát, kedvező volt a cseh és a lengyel adat is.
A kilencvenes évek elején -- a szolgáltatások javára -- lezajlott árarányváltozásokat követően az éves ipari dinamika inkább a 20 százalékos mértéket közelítette Magyarországon, míg a szolgáltatások bővülése 4-5 százalékos volt -- mondta el lapunk érdeklődésére Hegedűs Miklós, a GKI ügyvezető igazgatója. Hasonlóan nyert teret a szekunder szektor a térség más átalakuló gazdaságaiban is. A rendszerváltó államok iparának újjáéledéséhez nem kis mértékben járult hozzá a külföldi vállalatok megtelepedése. A szakképzett munkaerő viszonylag alacsony ára kifizetődővé tette a termelés átalakuló gazdaságokba telepítését -- nyilatkozta lapunknak Jan Stankovsky, az Osztrák Gazdaságkutató Intézet (Wifo) közgazdász kutatója. Hegedűs szerint ebben az évtizedben még ez lehet a fejlődés iránya. Mindezek fényében nem meglepő az ipari statisztikák iránti fokozott érdeklődés.
A statisztikai metodológia ismeretében nem meglepő, hogy a hasonló GDP-növekedést felmutató országok ipari dinamikája jelentősebben eltér egymástól -- magyarázta a magyar és a lengyel adat eltérését Leon Podkaminer, a Bécsi Nemzetközi Összehasonlító Tanulmányok Intézetének (WIIW) közgazdásza. Az ipari kibocsátás ugyanis az előállított termékek értékét méri, beszámítva az alapanyagok árát, míg a bruttó hazai termék mutatója csak a hozzáadott értéket, amivel a felhasznált nyersanyag a feldolgozása után többet ér. Az ipari hozzáadott érték adatai csak később válnak ismertté. A kutató emellett úgy látja, a magyar ipar általában jobb állapotban van a lengyelnél, a szerkezetváltás eddig jobban sikerült.
A cseh gazdaság egészének növekedése ugyan jobban elmaradt a magyarétól, a szlovén GDP viszont 4,6 százalékkal nőtt tavaly. Az ipari termelés bővülése azonban alig múlta felül a 6 százalékot. Stankovsky szerint ebben az is szerepet játszik, hogy a szlovén munkaerő költségei kiemelkedően magasak a térségben, így a külföldi befektetők nincsenek jelen olyan markánsan a szekunder szektorban, mint például a magyar feldolgozóiparban. Szlovéniában ennek ellensúlyozására a szolgáltatások fejlődhetnek gyorsabban.
A nemzetközi kereskedelmi forgalomba kerülő termékek túlnyomó része azonban ipari termék, mondta Stankovsky. A szakértő felhívta a figyelmet, hogy nemcsak a szolgáltatáskereskedelem korlátozott, hanem mérésének lehetőségei is. Míg az ipari termelés számbavételének egzakt, rég kialakult módszerei vannak, a tömegtermelés helyett a személyre szabott "termékek" előállítása irányába fejlődő szolgáltatások kibocsátásának mérése nehéz feladat -- értett egyet az értékeléssel Hegedűs.
Az iparra vonatkozó adatok "jó tulajdonságai" teszik megbízhatóvá a jövő becslésére kialakult módszereket is. Ráadásul nemcsak a termelés alakulásáról nyerhetünk információt, de az ipar termékeit más fontos makrogazdasági mutatók becsléséhez is segítségül hívhatják a kutatók. A várható fogyasztás kifürkészésére még ma is a gépkocsi-vásárlási szándék az egyik legjobb előrejelző, mondta az igazgató.
Egyetlen hónapra vonatkozóan jelentős különbségek adódhatnak a nyers, illetve a szezonálisan és munkanapokkal kiigazított ipari termelési mutatók között. Az előbbi korrekció indoklására elég a cukoripar példáját idézni, mely tevékenysége legjavát a szeptember--decemberi időszakra korlátozza, mondta a magyar közgazdász. A munkanapokkal való kiigazítást pedig az teszi szükségessé, hogy egy 20, illetve 22 munkanapot tartalmazó hónap között már 10 százalékos különbséget mutatna ki a statisztika, még ha minden üzem ugyanolyan intenzitással dolgozna is. A korrigált magyar mutató januárra például "mindössze" 6,4 százalék. Az eltérések az éves összesítésben oldódnak fel.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.