A több mint kétezer euróövezetbeli cég válaszai alapján számított beszerzési menedzserindex 49,3 pontra süllyedt áprilisban, a még enyhe termelésnövekedést jelző márciusi 51,2 pont után. Az eurózóna három legnagyobb gazdaságában, Német-, Francia- és Olaszországban külön-külön is visszaesést jelzett a szóban forgó mutató, amely 50 felett a termelés növekedésére, az alatt pedig zsugorodására utal.
Az euróövezet egészében két év óta először süllyedt az adat 50 alá, és 1999. február óta most áll a legalacsonyabb szinten, amely messze elmarad az egészséges termelésnövekedési ütemet jelző, tavaly áprilisi 60,7 pontos rekordtól. Az NTC-Research négy éve készít a Reuters számára összesítő beszerzési menedzserindexet az euróövezet országairól, a mutató azóta csak egyetlen időszakban volt 50 pont alatt: 1998 októbere és 1999 februárja között, amikor mélypontján volt az ázsiai, az orosz és latin-amerikai fizetési válság.
Az irányzat kommentálásaképpen a Reuters idézi a londoni City néhány közgazdászát, akik szerint egyértelműen az amerikai gazdasági lassulás hatásának begyűrűzéséről van szó. A tengerentúli piacokon tapasztalt lanyhulás részint az uniós exporttermékek iránti kereslet csökkenése révén, részint pedig közvetetten, az üzleti bizakodás lelohasztásán keresztül rontja az európai üzletmenetet. Az Egyesült Államokban egyébként az ottani feldolgozóipari beszerzési menedzserindex (NAPM survey) először tavaly augusztusban esett 50 alá, a mélypontját ez év januárjában érte el 41,2 ponton, ahonnan áprilisig mindössze 43,2-re emelkedett.
Az unió legnagyobb tagállamai közül Németországban 49,3 pontra esett az áprilisi beszerzési menedzserindex az egy hónappal korábbi 51,1-ről. A mutató itt tizedik hónapja egyfolytában csökken, ami korábban a termelésnövekedés tartós lassulását jelezte, az áprilisi adat azonban a visszaesés veszélyét is felmutatja. Áprilisban főleg a külföldi megrendelések húzták le az összesített mutatót.
A francia beszerzési index szintén 49,3 ponton állt áprilisban, szemben a márciusi 52,5-del. Az eredmény jócskán elmaradt az elemzők 51,7 pontos előrejelzésétől, és fényévnyi távolságra volt a legutóbbi rekordtól, az élénk gazdasági pezsgést jelző, tavaly májusi 64,8 ponttól. Olaszországban a márciusi 50,8-ről 49,2 pontra esett a beszerzői menedzserindex.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.