BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Jövőre többletet terveznek

Az orosz pénzügyminisztérium a GDP 2,8 százalékának megfelelő adósságszolgálatot ajánl beépíteni a jövő évi költségvetésbe. A törvény tervezetét tegnap terjesztette Alekszej Kudrin miniszter, kormányfőhelyettes a kabinet elé.

A bruttó hazai termék értékét 2002-ben 10 270 milliárd rubelre (326 milliárd dollárra) becslik a hivatalos adatok, ennek 16 százalékát kezelik bevételi, 14,7 százalékát kiadási előirányzatként; a többlet adósságszolgálat után a GDP 1,26 százaléka lenne, épp a fele a szovjet éra óta tavaly először realizált többletnek (2,5 százalék), ami a magas olajáraknak volt köszönhető.
A tervezet azzal számol, hogy az urali könnyűolaj hordónkénti ára jövőre 22 dollár lesz, szemben a korábbi 17-18 dolláros előrejelzésekkel. A Reuters által idézett elemzők szerint ez kincstári optimizmusra vall, és a költségvetésnek már előterjesztési stádiumban a felvizezésére utal, mintegy összhangban Vlagyimir Putyin elnöknek azzal a törekvésével, hogy politikai stabilitást és növekvő életszínvonalat biztosítson az országban.
Az inflációt a jövő évi tervezet 12-13 százalékra teszi, év végén 31,5 rubeles dollárárfolyammal számol, ami szintén indokolatlan derűlátást tükröz, mivel az idén áprilisban az éves infláció 25 százalékos volt, hónapról hónapra emelkedő irányzatot mutatva; a rubel dollárárfolyama pedig jelenleg 29,16:1.
A bevételek és a kiadások egyaránt a GDP 2,5 százalékának mértékében növekednének jövőre az idei helyzethez képest; ugyanennyit szánnak nyugdíjemelésre; növelni kívánják a katonai kiadásokat és a béreket is. A bevételi oldal teljesülése nagymértékben függ a vállalati nyereségadó reformjának parlamenti elfogadásától -- mondta Kudrin. Szerinte csak a terhek általános enyhítése teszi lehetővé, hogy az eddig "szürke" cégek átsoroljanak a "normális" adózók közé.

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.