BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Brüsszel tiltakozik

Az Európai Bizottság is elítélte az emberi klónozást, miután a helyszín kívételével szinte teljes programot adott reproduktív célú "embermásolás" elkezdésére két kutató. Az olasz Severino Antinori és az amerikai Panos Zavos terveinek megerősítését óriási felzúdulás fogadta egy keddi, washingtoni tudományos tanácskozáson.

Az Európai Bizottság ellenzi emberi egyedek klónozását, mert ez ellentétben áll az európai polgárok által vallott etikai elvekkel -- erősítette meg a testület egyik szóvivője. Az erkölcsi természetű aggályok mellett a testület a kiérleletlen technológia és a súlyos kockázatok miatt utasítja el a kísérleteket. Ezen túlmenően az alapvető jogoknak a nizzai EU-csúcson jóváhagyott európai chartája egyértelműen tiltandónak minősíti a klónozást, és ugyanerre az álláspontra helyezkedett az Európai Tanács is. A szóvivő ugyanakkor rámutatott, hogy az Európai Bizottság állásfoglalása politikai-etikai természetű, jogilag kötelező érvénye nincs, mert az uniót az alapszerződés nem ruházza fel utasítási jogkörrel.
Francia- és Németország közösen felkérte az ENSZ főtitkárát, hogy készítse elő egy nemzetközi megállapodás kidolgozását a szaporítási célú emberi klónozás tilalmáról -- jelenti az MTI. Párizs és Berlin azt kéri, hogy az ügyet már az ENSZ-közgyűlés most ősszel következő, 56. ülésszakán tűzzék napirendre.
A tiltakozások azt követően láttak napvilágot, hogy egy kedden kezdődő washingtoni konferencián (VG, 2001. augusztus 8.) tisztázódtak a korábban meglehetősen zavaros és ellentmondásos tervek, és kiderült, hogy a szaporítási célú emberi klónozás elkezdése eldöntött tény. A sejtekkel való manipulációkhoz már a következő néhány héten belül hozzáfog a két tudós, valamikor novemberben pedig beültetik a petébe a másolandó donor sejtmagját. Ha a kezdeti eredmények kielégítőek, akkor a jövő év elején az egyik jelentkező méhébe ültetik az osztódásra késztetett petesejtet. E forgatókönyv szerint 2002 vége előtt megszülethet az első klónozott ember.
A kísérletre már jelentkezett 1500-2000 pár, akikből kiválasztják a kísérletek első fordulójában részt vevő 200 szülőjelöltet; közöttük lesznek amerikaiak, olaszok és britek. A Guardian értesülése szerint egy anyába egyszerre tíz klónozott embriót ültetnek be. Arról nincs hír, hogy ezt a számot miként csökkentik az emberi szaporodásban mértékadónak tekintett egyre. Az opponáló kollégák által jósolt nagy hibaszázalékkal szemben Zavos 30 százalékos "selejtmentes kihozatalt" tartott garantálhatónak. A műveletek természetére utalva Antinori elmonta, hogy a sikertelen egyedeket megsemmisítik.
Az amerikai tudományos akadémián tartott eszmecsere egyébként a Daily Telegraph szerint káoszba, mások szerint egyenesen cirkuszba torkollt. Az olasz orvos egyik nyilatkozatában a Vatikánt, a pápát és Bush elnököt is a "bűnöző" jelzővel illette. Egy amerikai lelkész válaszul "az emberiség szégyenének" nevezte Panost. Egy alkalommal a rendezőket kellett felkérni, hogy tartsák fenn a nagyszámú tudósító jelenléte közepette megbomlott rendet. A vita során a felek gyakorta egymás szavába vágtak. Az MIT egyik genetikus kutatója, Rudolf Jaenisch -- az eljárás nagy hibaszázalékára figyelmeztetve -- végső érvként azt vágta Zavos fejéhez, hogy "ön a Time magazinban publikál, én a Science-ban".

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.