A szociális partnerek hétfői egyeztetésén a munkaadói oldal javaslatot tesz arra, hogy a minimálbér 40 ezer forint maradjon, de az utána fizetendő 20 százalékos személyi jövedelemadó szűnjön meg. Így a munkavállaló nettó bére voltaképpen annyi lenne, mint ha 50 ezer forintra emelnék a minimálbért, és az inflációra is jó hatással lenne ez a lépés -- tájékoztatta lapunkat Ungvárszki Ágnes, a Munkaadók és Gyáriparosok Országos Szövetségének (MGYOSZ) közgazdasági igazgatója. A munkavállalói oldal álláspontja szerint minimum nettó 40-42 ezer forintot kellene kézhez kapjon minden munkavállaló -- fogalmazott Gaskó István soros elnök.
Több ágazatban is jelentős zavarokat okozna a minimálbér drasztikus emelése -- mondta az MGYOSZ alelnöke. Rolek Ferenc példaként említette a forint árfolyamváltozását, amely eredményeként az exportbevételek jelentősen csökkentek. A jövő évre érvényes feltételek tükrében -- azaz a tb-járulék 2 százalékos csökkentése és az egészségügyi hozzájárulás 4500 forintra történő növelése mellett -- az MGYOSZ 46 ezer forintos minimálbérre tett javaslatot. Nem zárkózik el az általa javasolt összeg növelésétől, ám a kormány által javasolt 50 ezer forintos minimálbér bevezetéséhez az egészségügyi hozzájárulás jelentős, akár felére történő csökkentését is szükségesnek tartja. Emellett egy normatív alapon működő kompenzációs rendszer létrehozását is szorgalmazza.
Már a 40 ezer forintos minimálbér bevezetése is rontotta a könnyűipar jövedelmezőségét és a működőképességét -- mondta Cseh József. A Magyar Könnyűipari Szövetség főtitkára szerint a kormány által szorgalmazott 50 ezer forintos minimálbér bevezetésének kihatásai az ez évi átállási problémáknál is súlyosabbak lehetnek.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.