Az intézkedéssorozatnak az összes brit állampolgárt érintő részeként kötelező személyi igazolványt vezetnének be. A -- még Winston Churchill által elrendelt -- háborús személyi igazolványokat 1953-ban törölték el, éppen az állampolgári szabadság azon, tradicionális értelmezése jegyében, hogy brit alattvalót nem lehet azonossági okmány alapján igazoltatni. Később, 1995-ben Jonh Major kormánya elé került egy kötelező igazolványról szóló tervezet, akkor azonban a konzervatív párton belül sem sikerült egyetértést kialakítani a kérdésben. Az Egyesült Államokat ért terrortámadás hatására azonban hirtelen 86 százalékra szökött a lakossági támogatás a kötelező személyi okmány alkalmazásáról, ellenvetés pedig jobbára csak a politikai elit körében hallható.
Az igazolványra vonatkozó korábbi elképzelésekben olyan, önkéntesen kiváltott okmány szerepelt, ami -- francia mintára -- a szociális és közszolgáltatások igénybevételére való jogosultságot is bizonyítja. A rövidesen a parlament elé terjesztendő törvény szerint azonban kötelezően hordandó személyi igazolványokat osztanának szét. A legkorszerűbb -- vélhetően csipkártyás -- eljáráson alapuló okmány alkalmas lenne a szem rajzolata, illetve az ujjlenyomat alapján az azonosításra.
Az eddig felbukkant ellenvetések szerint a terroristák az ilyen okmányok hamisításának módját is megtalálnák -- írja a Guardian. Az ilyen esetek kiszűrésére a rendőrök egy hordozható készülékkel kiegészítő ellenőrzést végezhetnének, mégpedig a belügyi hatóságok központi számítógéprendszeréhez való hozzáférés révén.
A tervezett intézkedések védelmében David Blunkett belügyminiszter a BBC-nek adott nyilatkozatában úgy fogalmazott, hogy "ha nem cselekszünk, akkor majmot csinálnak belőlünk a terroristák". Ezek ugyanis éppen a személyi szabadságjogokkal visszaélve próbálják meg lerombolni a demokratikus rendet -- érvelt a politikus. Az emberi jogok és a terrorellenes jogszabályok közötti egyensúlyt szerinte újra kell értelmezni. Az állampolgári szabadságjogok korlátozását sérelmezők megnyugtatására mindazonáltal hozzátette: szó sincs arról, hogy valamiféle "rendőrállammá" kívánják alakítani az Egyesült Királyságot.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.