Küszöbön a szárazföldi offenzíva
A BT tagjait John Negroponte amerikai és Sir Jeremy Greenstock brit ENSZ-nagykövet tájékoztatta a vasárnap megkezdett légi háború részleteiről. Kofi Annan főtitkár arra hívta fel a figyelmet, hogy az USA az ENSZ alapokmányának keretei között, jogos önvédelemből hajtja végre a csapásokat; ezzel utasította vissza azokat a vádakat, amelyek szerint Washington ENSZ-felhatalmazás nélkül cselekszik.
Fogyóban vannak az afganisztáni célpontok -- közölte az AP hírügynökséggel az Arab-tengeren állomásozó Enterprise repülőgép-hordozó kapitánya. A csapások harmadik napján több gép is felhasználatlan munícióval tért vissza. Előre tervezhető, fix célpontok hiányában ezentúl a tálibok mozgó csapategységeit fogják fokozottabban támadni -- értesült a Reuters a Pentagonban. Vasárnap és hétfő éjszaka a tálibok radarállomásait, földi csapatait, parancsnoki és ellenőrző létesítményeit, repülőtereit és -gépeit, illetve az Al-Kaida infrastruktúráját támadták, tegnap hajnalban kabuli, napvilágnál pedig kandahári, heráti és dzsalálábádi célpontokat vettek tűz alá. Kabul környékén találat érte az ENSZ aknamentesítő csoportjának központját; négy munkatárs meghalt. Ezért az ENSZ a polgári lakosság megkímélését szorgalmazta. Ellenőrizhetetlen helyi hírek szerint több civil áldozat is volt.
Miközben az USA hétfőtől öt napra légifolyosó-használatot kért Ukrajnától katonai szállítógépek számára, Moszkvában Geoffrey Hoon brit védelmi miniszter úgy nyilatkozott, hogy egyelőre nincs döntés afganisztáni szárazföldi műveletekről. A Pentagonban ugyanakkor nem voltak hajlandók kommentálni a The Washington Postnak azt a hírét, amely szerint több száz katonát készülnek a térségbe küldeni. John McCain szenátor, a fegyveres erők bizottságának tagja szerint a művelet következő szakaszában már amerikai katonák is szerepet kapnak. A NATO a Földközi-tenger nyugati medencéjéből a keletibe csoportosít át az USA kérésére egy kilenc hadihajóból álló köteléket.


