Labusz a megállapodásban a gyors reformok, az eredményes privatizáció és a gazdasági újjászervezés zálogát látja. Zoran Gyindgyics szerb kormányfő két miniszterével a múlt héten Washingtonban folytatott előkészítő tárgyalásokat. Bár a Bush elnökkel is találkozó vezetők szűkszavú beszámolója szerint sikerült elnyerniük az Egyesült Államok támogatását, Washington bőkezűsége nem vehető biztosra. Egy a Reutersnak névtelenül nyilatkozó jugoszláv tiszviselő szerint az Egyesült Államok szeptember 11-e óta már nem ugyanaz: a növekvő munkanélküliség körülményei között Belgrád nem számíthat sok megértésre.
Ennek jeleként értelmezhető, hogy a korábban szorgalmazott kétharmados tartozáselengedéssel szemben washingtoni tárgyalásai után Dzsindzsics már csak egy legalább 50 százalékos leírásról beszélt. Jugoszláv közgazdászok azonban arra figyelmeztetnek, hogy a kétharmados adósságelengedésnél szerényebb eredmény mindenképpen komoly nehézségek forrása lehet. 50 százalékos leírás mellett elemzők számításai szerint évi mintegy 400 millió dollárral kellene többet törlesztésre fordítani, és 2007-re fizetésképtelenné válhat az ország. A kétharmados eredmény elérése ezért bármilyen mértékű külföldi segélynél fontosabb lenne -- vélik.
A Párizsi Klubbal szemben fennálló adósságot Jugoszlávia 1992 óta nem törleszti. A 4,4 milliárd dollár oroszlánrésze az Egyesült Államokkal, Nagy-Britanniával és Franciaországgal szembeni tartozás. A tárgyaló delegáció Szerbiát, Montenegrót és Koszovót egyaránt képviseli.