Az ipari termelés dinamikája ez évben a tavalyinak csak körülbelül egynegyede, 4-5 százalék körüli lesz. A termelés lényegében a 2000. III. negyedévi szinten stagnál. Az idén az első háromnegyed évben az ipari kivitel közel 12 százalékkal nőtt, a belföldi értékesítés gyakorlatilag nem változott. Az elmúlt évektől eltérően a kis- és közepes méretű vállalkozások a dinamikusabbak, míg a 300 főnél többet foglalkoztatóknak nemcsak az eddigi idei teljesítménye, de üzleti várakozásai is rosszabbak az átlagosnál. Mivel az ipari termelés több mint kétharmadát, az export 80 százalékát a nagyvállalatok adják, helyzetük az egész gazdaság szempontjából aggasztó.
A külkereskedelem növekedési üteme is látványosan lassul, az export azonban eddig gyorsabban nőtt az importnál. Ez utóbbi paradox módon részben éppen a romló kiviteli lehetőségek következménye, a termelők jelentősen csökkentették anyag- és alkatrészimportjukat, rendkívül óvatosak beruházásaik terén. Emellett -- ez pozitívum -- csökkentőleg hat az importra az alacsony olajár. Az év hátralévő részében az export jelentősebb, az import szerényebb mértékű további lassulása várható. A kivitel lehetőségeit a nemzetközi dekonjunktúra mellett két, a magyar versenyképességet rontó tényező -- a forint erősödése és a bérek emelkedése -- is csökkenti. A behozatal esetében viszont a romló üzleti várakozások mérséklő hatását részben ellentételezi a lakossági fogyasztás és az állami beruházások növekedése.
A bruttó átlagkereset az első kilenc hónapban 16,9 százalékkal nőtt, a versenyszférában 16,4, a költségvetésiben 18 százalékkal. A reálkeresetek a gyermekek utáni adókedvezményt nem számítva is 4,9 százalékkal nőttek az első háromnegyed évben.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.