Javítani kell a versenyképességet
A szakember szerint a fejlesztések eredményeként az ágazat jó pozíciókat tudhat magáénak: ha a magyar gép-külkereskedelmet tekintjük, az ágazat már uniós tagnak számíthat. Mindazonáltal további lépésekre van szükség. Az elemzés első helyen említi, hogy a gépipari vállalatok versenyképessége további javításra szorul. Evégett a gépiparnak fokozottan kapcsolódnia kell a magyar gazdaság fő fejlesztési folyamataihoz, így a Széchenyi-terv kereteihez. A szerző itt nagyrészt olyan, közbeszerzéseken alapuló feladatok elvégzésére gondol, mint vasúti járművek, városi és városközi autóbuszok, városi villamosok, metrókocsik szállítása. Ám a hulladékgyűjtés és -feldolgozás, környezetvédelmi eszközök beszerzése, a közút-, lakásépítés eszközellátása is folyamatos lehetőségeket kínál az ágazat számára.
A gépipari termelők és a hazai felhasználók közötti sikeres kapcsolat első lépcsőfoka az előre tervezés, kölcsönös információáramoltatás. Például a városi villamosok elöregedett példányainak lecserélésére már lehetett volna készülni, nem váratlanul nyílt meg a beruházási keret. A megfelelő és elvárható koordináció hiánya bizonyára szerepet játszott abban, hogy a "hannoveri villamosok" beszerzésekor a döntés végül is a magyar gyártók hátrányára született meg.
Az elemzés szerint a magyar gépipar versenyképessége csak a termékek biztonságára és a fogyasztóvédelemre vonatkozó előírások maradéktalan betartása mellett tartható fenn. Az exportőr cégeknek tehát számolniuk kell a fogyasztóvédelem fokozottabb érvényesülésével az EU piacán.


