BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Pályáztatják az árverezőket

Az idén több mint 90 millió forint folyt be a vám- és pénzügyőrség árverésein, melyeken az értékesíthetővé vált (például elkobzott) gépjárművek kerültek kalapács alá. Már zajlanak a közbeszerzési pályázatok, jövőre ezek nyertesei bonyolíthatják le az aukciókat.

A vám- és pénzügyőrség az idén összesen hét árverésen igyekezett "túladni" azokon a járműveken, melyeket hosszabb ideje őrzött raktáraiban. A hétfőn lezajlott utolsó aukció eredményeinek ismeretében Szalka János, a Vám- és Pénzügyőrség Központi Bűnüldözési Parancsnokságának osztályvezetője lapunknak elmondta, az év során 650 gépjárművet bocsátottak árverésre, a befolyt összeg meghaladja a 90 millió forintot. Olyan járművek - személyautók, buszok, teherautók, motorok - kerültek kalapács alá, amelyeket büntető- vagy jövedéki eljárás során koboztak el, vagy maga a tulajdonos ajánlotta fel őket, mert nem tudta vagy nem akarta a vámot kifizetni. A törvényes zálogjog érvényesítése is okként szerepelhet, de előfordul, hogy azért kényszerül a vámhatóság az árverésre, mert a tárolási költség már felemésztette az áru értékét.

Eddig az árveréseket - mivel a vámhatóság nem folytathat közvetlenül bevételszerző tevékenységet - megbízási szerződés alapján szervezte egy kft. Mint megtudtuk, jövőre már szélesebb termékkörben lesznek értékesítések, és ezeket közbeszerzési eljáráson nyertes vállalkozók bonyolítják le. A nyílt közbeszerzési pályázatokat alkoholféleségek, ásványolajtermékek, gépjárművek és egyéb termékek - ebben a kategóriában találhatók például a műszaki cikkek, a ruházati termékek - árverezésére, illetve értékesítésére írták ki. Az első két kategóriára megjelentetett tender kellő érdeklődés hiányában eredménytelen lett, itt tárgyalásos közbeszerzési eljárással folytatják az értékesítésre vállalkozók keresését. Eddig az alkoholtermékeket és ásványolajokat zömében megsemmisítették, jövőre azonban - az értékesítések révén - már mód lesz arra, hogy bizonyos cégek alapanyagként vagy továbbfeldolgozásra hasznosítsák ezeket.

A gépjármű-aukciók lebonyolítása már népszerűbb tevékenységnek látszik, ebben a kategóriában holnap hirdetnek nyertest. Ugyancsak sokan érdeklődnek az elkobzott műszaki cikkek és ruhafélék árverése iránt, itt az eredményhirdetés három hét múlva várható.

A pályázók vállalhatják, hogy az egész országban megszervezik a termékek tárolását, szállítását, illetve az árveréseket, értékesítéseket, de módjuk van arra is, hogy csak egy-egy régióra tesznek ajánlatot. Az elbírálási szempontok között kiemelt helyen szerepel a szolgáltatás elvégzésének színvonala, valamint a vállalási ár.

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.