Az Országgyűlés foglalkoztatási bizottságának szocialista elnöke, Filló Pál - Medgyessy Péter miniszterelnök-jelölthöz hasonlóan - veszélyeztetve látja a magyar munkaerő-piaci viszonyokat. Korábban Németh Zsolt külügyi államtitkár úgy fogalmazott: a külföldiek magyarországi munkavállalása szabályozott, vagyis minden polgár munkahelye továbbra is biztosított lesz. Filló Pál szerint az intézkedés lefelé hajtja a magyar munkavállalók bérét, s nehéz helyzetet teremt a Romániával szomszédos - amúgy is hátrányos helyzetű - megyékben. Emiatt legkésőbb január 15-ig össze kell ülnie a foglalkoztatási bizottságnak - vélekedett a szocialista politikus, aki a távirati iroda híradása szerint egyben javasolja Matolcsy György gazdasági és Harrach Péter szociális és családügyi miniszter meghallgatását is.
A szombaton aláírt nyilatkozatban a felek a munkavállalás kérdésén túl kitérnek a magyarigazolványok kiadásának módjára is. Eszerint az igazolványok kérvényezésében, kiadásában és továbbításában a megyei közigazgatási hivatalok, a Belügyminisztérium irodái és a magyar diplomáciai képviseletek fognak eljárni. A nem magyar identitású román állampolgárok nem kapnak igazolványt, s nem lesznek jogosultak olyan előnyökre, amelyeket a szomszédos államokban élő magyarokról szóló törvény biztosít. Az okmány csak a legszükségesebb személyi adatokat tartalmazza, s nem utal a származásra vagy a nemzeti identitásra. Csak az kaphat magyarigazolványt, aki egyebek közt a kérelmezéskor magyarnak vallja magát, és beszéli a nyelvet. Az egyetértési nyilatkozatban a felek leszögezik: a Magyar Köztársaság csak a román hatóságok előzetes értesítésével és hozzájárulásával nyújt támogatást a romániai magyar politikai szervezeteknek.
Kérdéses, hogy a megállapodás a továbbiakban hogyan hat a szlovák-magyar kapcsolatokra, hiszen - mint azt Orbán Viktor miniszterelnök is elismerte - egyelőre nem született egyezség a szlovák féllel a kedvezménytörvény kapcsán. Mind ez ideig csak politikai jellegű kritikák hangzottak el Szlovákia részéről, s miután a kedvezménytörvénnyel kapcsolatos szlovák kifogások eddig sem voltak konkretizálva és tételesen felsorolva, ebben a pillanatban nehéz megjósolni, milyen reakciót vált ki a román-magyar egyetértési nyilatkozat - felelte lapunk kérdésére Duray Miklós. A szlovákiai Magyar Koalíció Pártjának ügyvezetője szerint ugyanakkor elképzelhető, hogy akár már ma közzéteszi ezzel kapcsolatos véleményét a szlovák külügyi tárca. Tény, hogy a kedvezménytörvénnyel kapcsolatos szlovák álláspontok általában a román kifogások árnyékában fogalmazódnak meg - vélekedett. Szlovákia eddig leginkább a kultúrához, oktatáshoz kötődő támogatások jogosságát kérdőjelezte meg, hiszen "ezek azok, amelyek az államilag szervezett asszimilációs politikát leginkább lelassítanák" - hívta fel a figyelmet a határon túli magyar politikus.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.