Az infláció a nyár óta folyamatosan csökken, az államháztartás hiánya viszont jelentősen emelkedik. Az infláció éves átlagban várhatóan 9,3 százalék lesz, decemberben - az egy évvel korábbihoz képest - viszont már csak 7 százalék körül alakul. Az ipari termelés 2001 első tíz hónapjában átlagosan 5,4 százalékkal haladta meg az előző évit, ami kizárólag az export növekedésének következménye, a belföldi ipari értékesítés stagnált. Az ipari termelés várhatóan 4,5 százalékkal bővül 2001-ben. A külkereskedelem növekedési üteme lassul, az exporté azonban az importénál kevésbé, így a kivitel teljesítménye gyorsabban nő a behozatalénál. Ezt részben éppen a romló kiviteli lehetőségek okozzák, a termelők jelentősen csökkentették anyag- és alkatrészimportjukat, rendkívül óvatosak beruházásaik terén. Az export további lassulását várják a kutatók. A GKI jelentése az elmúlt év egészében a kivitel 11 százalékos, a behozatal 12 százalékos növekedésével számol.
A kivitel lehetőségeit a nemzetközi dekonjunktúra mellett a magyar versenyképességet rontó tényezők - a forint erősödése és a bérek gyors emelkedése - is nehezítik. A külkereskedelmi mérleget javítja az olajárak csökkenése, év végi hiánya ötmilliárd euró körül várható. Viszonylag gyors az építőipar, a kiskereskedelem, a távközlés és egyes üzleti szolgáltatások, továbbá - a 2000-es visszaesés utáni korrekció miatt - a mezőgazdaság növekedése. Mindennek ellenére a GDP 2001-es növekedési üteme 3,8 százalék körül várható.
A bruttó átlagkereset a múlt év első tíz hónapjában 17,5 százalékkal nőtt, a versenyszférában 16,6, a költségvetésiben 19,7 százalékkal. Az olló októberben nyílt ki látványosan, főleg a köztisztviselői illetmények visszamenőleges emelése következtében. A reálkeresetek az első tíz hónapban a gyermekek utáni adókedvezményt nem számítva 5,7, ezt is figyelembe véve több mint 7 százalékkal nőttek. Ugyanakkor ennek a növekedésnek egy része nem jelenti az életszínvonal valóságos javulását, mivel a statisztika a minimálbér-emelés miatt a jövedelemkifehérítés hatásait is tükrözi.
A folyó fizetési mérleg október végéig rendkívül kedvezően alakult, s hiányát az év egészére is a 2000-esnél kisebbre becsülik a kutatók. A folyó mérleg hiányát 1,2 milliárd euróra teszik 2001 végén.
A magyar gazdaság 2001-ben az előző évinél lényegesen lassabban, 3,8 százalékkal nő, a beruházási dinamika 4 százalékra esik vissza, a fogyasztás gyorsul, miközben a külső egyensúly kedvezően alakul - olvasható a GKI Gazdaságkutató Rt. és a K&H Bank közösen készített jelentésében. VG-összefoglaló-->
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.