Az idén a világgazdasági dekonjunktúra hatására a magyar gazdaság növekedése lelassulhat - állítják a GKI Gazdaságkutató Rt. munkatársai. A kutatóintézet szerint 2002-ben 3,5 százalékos lesz a GDP-növekedés. Tavaly elemzői vélemények szerint 3,8-4,0 százalékos volt a bővülés üteme. A külső kedvezőtlen hatásokat ugyan ellensúlyozhatja a belföldi fogyasztás, illetve a beruházásokra érzékeny iparágak élénkülése, de ez nem lesz számottevő - mondta Hegedüs Miklós ügyvezető igazgató egy konferencián.
A kutató véleménye szerint a magyar gazdaság helyzetét rontja a forint árfolyamának erősödése, mivel komoly bevételkiesést okoz az exportáló vállalkozásoknak. A minimálbér emelése körülbelül 25 milliárd forintos többletköltséget okozhat a magyarországi kis- és középvállalkozások számára. A magyar gazdaságot erősen befolyásolják a világgazdaságban bekövetkezett változások, a mindenkori kormányzatnak pedig viszonylag kevés lehetősége van a külső hatások kompenzálására. A kutató szerint kívánatos lenne a kis- és középvállalkozások kiadásainak csökkentése, például az adóterhek mérséklésével. A jelenlegi kabinet intézkedéseit elemezve elmondta: míg az egyik oldalon, például a Széchenyi-terven keresztül lehetőségekhez juttatja a vállalkozásokat, addig - többek között a minimálbér emelésével - komoly kiadásokra kényszeríti őket.
A kutatóintézet prognózisából kiderül, hogy igen erőteljes külső egyensúlyromlásra számít. A folyó fizetési mérleg hiánya az idén - szemben a tavalyi 0,8-1,2 milliárddal - 2,5 milliárd eurós lesz, és a szakemberek szerint a külkereskedelmi mérleg hiánya is bő 2 milliárddal lesz nagyobb a 2001. évinél. (VG)
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.