BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Stagnálás a turistaforgalomban

Az elmúlt év első 11 hónapjában összesen 5,6 millió vendég fordult meg a kereskedelmi szálláshelyeken, ahol 17,4 millió vendégéjszakát regisztráltak - tartalmazza a KSH legfrissebb jelentése. A külföldi vendégek száma 2,9 millió volt, s az általuk eltöltött vendégéjszakák száma meghaladta a 10 milliót.

Ez mindkét esetben két-két százalékos növekedést jelent. A vendégforgalom mintegy 70 százaléka a szállodákban zajlott, ahol átlagosan háromszázalékos volt a forgalom élénkülése. Növekedést csak a három-, négy- és ötcsillagos hotelekben regisztráltak. A belföldi forgalom tavaly az év nagyobb részében stagnált, hiszen a vendégszám - hasonlóan az egy évvel korábbihoz - 2,7 millió körül volt. A 3,1 éjszakás átlagos tartózkodási idő nem változott.
A 11 hónap folyamán a kereskedelmi szálláshelyek bevételei megközelítették a 141 milliárd forintot, ami folyó áron 5 százalékkal több, mint egy évvel korábban. Ebből 80,5 milliárd volt a szállásdíjbevétel, ami kétszázalékos növekedést jelent. A szálláshely-szolgáltatás és a vendéglátás együttes fogyasztói árindexe 113,9 százalék volt. Az egy vendégéjszakára jutó szállásdíjbevétel átlagosan 4600 forintot tett ki.

Skultéti László, a GKI Gazdaságkutató Rt. kutatója szerint a 2000. év dinamikus növekedése tavaly az év első felében még tartott, aztán az esztendő közepétől már érzékelni lehetett a növekedés lassulását, ami az USA-ban és Nyugat-Európában megfigyelhető gazdasági lassulással indokolható. Ezt aztán betetőzte a szeptemberi terrortámadás. Bár a vendégszám gyakorlatilag stagnált a vizsgált időszakban, az MNB előzetes fizetési mérlegadatai szerint a turizmusból származó 4 milliárd euró bevétel 18,6 százalékkal haladja meg a megelőző évit. Ez az ellentmondás a kutató szerint két dologgal magyarázható. Egyrészt nem kizárt, hogy kevesebb, ám fizetőképesebb vendég jött Magyarországra. Másrészt viszont az euróban számolt bevétel ilyen mértékű növekedésének oka lehet az is, hogy sokan itthon a közös pénz bevezetése előtt forintra váltották az EU-tagállamok nemzeti valutáit, s ez jelent meg a fizetési mérlegben.

Molnár Gabriella, a Magyar Utazásszervezők és Utazásközvetítők Szövetségének (MUISZ) elnöke úgy látja, az elmúlt év közepes volt az utaztatócégek számára. Némiképp jobb helyzetben voltak a kiutaztatók, ám a beutaztatással foglalkozók számára több tényező is nehezítette a megélhetést. A legsúlyosabb ezek közül a forinterősödés és a szeptemberi terrortámadás volt. Cégbezárásra nem került sor, fiókirodák bezárásáról lehet tudni. Wolff Péter, a Magyar Szállodaszövetség elnöke szerint a hoteleknek az átlagár romlása okozta a legnagyobb gondot, hiszen tavaly általában alacsonyabb árat tudtak elérni a nemzetközi piacon, mint 2000-ben. Ez 7-10 százalékos csökkenést jelent. Jobb helyzetben csak a gyógyfürdők voltak.

Az elmúlt év első 11 hónapjában összesen 5,6 millió vendég fordult meg a kereskedelmi szálláshelyeken, ahol 17,4 millió vendégéjszakát regisztráltak - tartalmazza a KSH legfrissebb jelentése. A külföldi vendégek száma 2,9 millió volt, s az általuk eltöltött vendégéjszakák száma meghaladta a 10 milliót. Lázár Ildikó-->

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.