Tavaly 458 forráshiányos önkormányzat igényelt 6,3 milliárd forint támogatást a belügyminiszteri keretből. A költségvetési törvény 1,2 milliárdot tervezett erre a célra, de lehetőség volt fel nem használt előirányzatok átcsoportosítására, így csaknem 1,5 milliárd forintot osztottak szét 369 helyhatóság között. A 2000. évhez hasonlóan az önkormányzatok többsége tavaly is Borsod-Abaúj-Zemplén és Szabolcs-Szatmár-Bereg megyei. A pénz felhasználásáról szóló tájékoztatás holnap kerül az Országgyűlés önkormányzati bizottsága elé.
A központi költségvetés 1991 óta egyre növekvő összeggel támogatja azokat az önkormányzatokat, amelyek az állami normatívákból és saját forrásaikból a település működőképességét sem tudják biztosítani. Tavaly minden korábbinál több, összesen 1200 önkormányzat 13,6 milliárd forintos igénye bizonyult jogosnak. Mivel a büdzsé 10,5 milliárdot szánt erre a célra, ezt az összeget is átcsoportosítással teremtették elő. Emellett a törvény által szabályozott támogatási lehetőség mellett hozta létre két éve az Országgyűlés a belügyminiszteri keretet. Ennek indoka többek között az volt, hogy szigorodtak az önhibájukon kívül hátrányos helyzetű önkormányzatok támogatásának feltételei, s sok település nem tud egyik évről a másikra eleget tenni a megváltozott előírásoknak. A tapasztalatok szerint sok az olyan helyhatóság is, amelynek egyszeri, előre nem látható gondja akad, s ha ez megoldódik, a továbbiakban kiegyensúlyozottan tud gazdálkodni. Az ellenzék viszont kifogásolta, hogy a tárca vezetőjének nem előre meghatározott, szabályozott feltételekkel kell elosztania a pénzt, s csak utólagos beszámolási kötelezettsége van.
A nem következetes elosztást az Állami Számvevőszék is több ponton bírálta a 2000. évi támogatások vizsgálatáról szóló jelentésében. A tavalyi keret elosztását már szabályozta egy belügyminisztériumi utasítás.
Lamperth Mónika, az önkormányzati bizottság szocialista alelnöke lapunknak kijelentette: bár a testület tájékoztatást kap, valójában a képviselők nem tudják, hogy a 369 önkormányzat közül melyik pontosan miért kap támogatást. A miniszteri keret még mindig kevésbé átlátható, mint a működésképtelen önkormányzatok törvény által szabályozott támogatási kerete. Az azonban egyértelmű, hogy a magyar helyhatóságok több mint harmada működésképtelen, s elsősorban a kistelepülések vannak különösen nehéz helyzetben. A bizottság alelnöke elsősorban az önkormányzati finanszírozási reform elmaradását kifogásolja.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.