BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Interpelláltak a kormánypártok

Politikai tisztogatás, az ország gazdasági helyzetének "lerombolása" - ezekkel a vádakkal illette egymást a parlamentben az ellenzéki és a kormányoldal. A koalíció folytatta az előző ciklusban bevált módszert: az MSZP és az SZDSZ képviselői "hagyományosan" saját minisztereiket interpellálták.

Előterjesztések híján első, interpellációs időszakot is tartalmazó ülésén kevés érdemi döntést könyvelhetett el tegnapi ülésén a Ház. Az Országgyűlés kiegészítette a Fidesz delegáltjaival a közszolgálati médiumok kuratóriumi elnökségét, illetve a Magyar Televízió Közalapítvány kuratóriumának ellenőrző testületét. A képviselők létrehozták az Állami Számvevőszék alelnökeit jelölő eseti bizottságot. A testületnek legkésőbb július 10-ig döntenie kell a jelöltekről. Az Országgyűlés kiegészítette azokat a bizottságokat, amelyekben államtitkári kinevezések miatt több kormánypárti képviselő helye megüresedett.

A politikai viták az új többség ellenére a "hagyományok" jegyében zajlottak: miközben az ellenzék politikai tisztogatással vádolta a kormányt, addig a koalíció elődjére "mutogatott" a gazdaság helyzetét illetően. Az MSZP és az SZDSZ képviselői egy a Fidesz által korábban jól működtetett gyakorlatot vettek át: a koalíció saját minisztereit interpellálta, így a kormány képviselői lehetőséget kaptak a "propagandára", illetve az ellenzék bírálatára.

Az MSZP-SZDSZ kormány indulatos bosszúhadjáratot folytat a közigazgatásban - ezt Deutsch Tamás (Fidesz) állította napirend előtt. Szerinte a jelenlegi hatalom azokat a szakembereket akarja megbüntetni, akiket még a Horn-kabinet ideje alatt neveztek ki, s egyetlen bűnük, hogy szakmai vezetőként együttműködtek a polgári kormánnyal. Kiss Elemér kancelláriaminiszter - aki visszautasította a vádakat - szerint viszont nem történik más, mint hogy próbálják visszaállítani a közigazgatási szakma becsületét. Tállai András (Fidesz) azt kérdezte, miért menesztették az ÁPV Rt. vezetését, frakciótársa, Németh Zsolt pedig a külügyminisztériumi személycserék kapcsán azt mondta: az MSZP-nek lakájokra van szüksége. A viszontválaszokban László Csaba pénzügyminiszter kijelentette: az ÁPV Rt. esetében az állami vagyon védelmét és a bizonytalanság elkerülését kellett szem előtt tartani. A külügyben kevesebb mint tíz embert váltottak le, de közülük is többüknek ajánlottak fel például nagyköveti tisztséget - válaszolt Kovács László külügyminiszter.

Az államháztartás hiánya az első öthavi adatok alapján 81 százalékát érte el az éves előirányzatnak, az általános tartalékból mindössze 23 millió forint maradt - válaszolta László Csaba Gy. Németh Erzsébet (MSZP) azon felvetésére, miszerint a kormánynak nyilvánosságra kellene hozni, milyen állapotban találta az ország gazdasági-pénzügyi helyzetét. A magyar gazdaság rosszabb helyzetben van, mint 1998-ban volt - állította Kuncze Gábor (SZDSZ), hozzátéve: az előző kormány az elmúlt négy évben rosszul sáfárkodott azzal az örökséggel, amit átvett. Csehák Judit egészségügyi miniszter úgy reagált: az elmúlt nyolc nap alatt a kormány megtette a szükséges intézkedéseket ahhoz, hogy a gazdaságot a kívánt növekedési pályára állítsa.

MUNKATÁRSUNKTÓL

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.