A személyi jövedelemadó kulcsait a kormány 2003-tól óvatosan, 2004-ben pedig radikálisan tervezi csökkenteni. A miniszter elmondta, hogy bővíteni akarják a megtakarítási kedvezményeket. A legfontosabb feladatnak nevezte az export és beruházás vezérelte növekedés megalapozását, miközben azonban a fogyasztás is bővülhet. Csillag István szerint a gazdasági növekedés a sikeres szerkezetváltásnak és stabilizá-
ciónak köszönhetően biztos alapokon folytatható, nincs szükség olyan szerkezeti kiigazításokra, mint ami az elmúlt tíz évet jellemezte.
Elemeit nézve azonban már árnyaltabb a kép - fogalmazott a miniszter. A GDP például az elmúlt két évben negyedévről negyedévre csökkent, amiért a gazdaságpolitika hibáztatható. Az üzleti beruházások alakulását ugyanis már jóval a recesszió előtt a csökkenés vagy a legjobb esetben a stagnálás jellemezte. A gazdaság versenyképessége sem javult az elmúlt két-három évben. Szerencse a szerencsétlenségben - mondta -, hogy a versenytársak (Lengyelország, Csehország, Szlovénia) különböző okokból nem tudtak a "fejünkre nőni".
A miniszter szerint jelentősen romlott a hazai tulajdonú kisebb vállalkozások jövedelmezősége is. Ennek nemcsak objektív okai vannak, hanem az előző ciklus elhibázott lépései is okolhatóak.
Összetorlódtak a feladatok - mondta Csillag István. A versenyképesség helyreállítása érdekében egyszerre kell megoldani sok mindent: csökkenteni szükséges a vállalkozások közterheit, vissza kell szerezni a gazdaságpolitika elvesztett hitelességét és a befektetői bizalmat, fel kell venni a párbeszédet a gazdasági élet szereplőivel, megteremteni a hatékonyságorientált működési rendet, és rendezni a közszféra béreit. A kormány döntéseinek hatását azonban csak később lehet majd érezni - tette hozzá.
A kormány a nyárra négyéves fejlesztési tervet dolgoz ki, ami négyéves finanszírozási tervvel egészül ki - mondta Csillag István. A miniszter szerint ágazati programokra is szükség lesz. A szakmával közösen kidolgozandó ágazatfejlesztési programok néhány évre előre fogalmazzák majd meg a teendőket. Nem lesz azonban minden ágazatnak programja, a tervezettek között egyelőre az agrárágazat, valamint az informatika fejlesztési programja szerepel. A Széchenyi-terv pályázatainál pedig elsősorban a technológiai váltásra és a foglalkoztatás bővítését segítő beruházások támogatására kívánnak koncentrálni.
Magos Katalin
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.