Választási ígéretek - szavazás után
Az adatok feldolgozása során a kutatók igen sok szempontot tekintettek át. A szöveges elemzésben megfogalmazott legfontosabb tendenciák mellett a táblázatokból a regionális és az iskolai végzettség szerinti arányok, eltérések is megismerhetők a magyar lakosság egészére, megbízható pontossággal.
A felmérés eredményei zömében megegyeznek a pártok programjaiból levezethető főbb következtetésekkel, ugyanakkor szembetűnő a végrehajtás módjában jelentkező véleménykülönbség.
A lakosság több mint négyötöde számol a személyi jövedelemadó mérséklésével. Az érintettek úgy gondolják, hogy az adósávok módosítását követően jelenlegi jövedelemadójuk a korábbi szint egynegyedével csökken. Minél alacsonyabb a háztartás jövedelme, annál nagyobb mértékű adócsökkenésre számítanak a családok.
A befizetett szja-t az aktív lakosság kétharmada az egészségügy rendbetételére fordítaná, egyharmada az oktatást segítené. A családok háromnegyede szükségesnek tartja a gyermekek után járó adókedvezmény növelését. A kérdezettek nagyobb hányada a családi pótlék emelését javasolja, de jelentős azon társadalmi rétegek súlya is, amelyek a támogatást adókedvezménnyel szeretnék megoldani.
Az érintettek 60 százaléka támogatja az egyszerűsített vállalkozói adózás bevezetését, ugyanakkor a vállalkozók meglepően magas aránya: 25 százaléka még nem is hallott erről az elképzelésről. A vártnál nagyobb a kétkedők aránya a rendszer sikeres megvalósítását illetően.
A nyugdíjak rendezésének támogatottsága igen magas, 80-90 százalék közötti, természetesen attól függően, hogy a családban van-e nyugdíjas, vagy nincs. A korrekció mértékét az érintettek 23-28 százalék körülire teszik. Emellett a nyugdíjak karbantartását is fontosnak ítélik, a jelenleginél kedvezőbb számítási módokat igényelnek.
Az oktatás színvonalának és feltételeinek javítása magas támogatottságot élvez, s a lakosság háromnegyede egyetért a pedagógusok bérének emelésével is. A pedagógusok nevelőmunkájának megítélése nem egyértelmű, annak javítására a megkérdezettek szerint is indokolt kiemelt figyelmet fordítani. E helyen érdemes emlékeztetni arra, amit a mostani felmérés is bizonyít: a lakosság körében még mindig erős az oktatás ingyenességének emléke és igénye. További alternatívaként az ösztöndíjrendszer korszerűsítése, a diákhitelek kedvezőbbé tétele merült fel.
A magas állami kiadások, az indokolatlan presztízsberuházások erős visszatetszést váltanak ki a kérdezettek körében. A magas reprezentációs költségek lefaragása mellett az évtizedes korrupció visszaszorítását várja a lakosság az új kormánytól.
Varga zsuzsa


