BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Gyorsítják a régiós felkészülést

Magyarország az uniós csatlakozás után, 2004-2006 között várhatóan mintegy 3,6 milliárd eurós támogatásra számíthat az EU strukturális alapjaiból, illetve a kohéziós alapból. Megalakult a Nemzeti Területfejlesztési Hivatal, amely többek között a regionális operatív program megvalósításáért felelős.

Magyarország EU-csatlakozását követően 2004-ben várhatóan 1 milliárd, majd a következő két évben 1,2, illetve 1,4 milliárd euróra számíthat a strukturális alapokból és a kohéziós alapból - jelentette ki tegnapi tájékoztatóján a Miniszterelnöki Hivatal (MeH) területfejlesztési államtitkára. Nagy Sándor szerint az uniós csatlakozási tárgyalások egyik legfajsúlyosabb kérdése volt a regionális politikáról és a strukturális eszközök koordinációjáról szóló fejezet, amelynek múlt heti ideiglenes lezárása jelentős lépés ahhoz, hogy a Magyarország és az Európai Unió között folyó tárgyalásokat az idei év végére teljesen befejezhessék.

Az államtitkár elmondta: az EU méltányolta az uniós támogatási rendszerek igénybevételéhez szükséges intézményi felkészülést és a nemzeti fejlesztési terv kidolgozásának megkezdését. A felkészülést gyorsítja, hogy megalakult a regionális operatív program megvalósításáért felelős Nemzeti Területfejlesztési Hivatal, amelynek elnöke Hajdú Attila, a szakmai ügyekért felelős alelnöke pedig Szaló Péter. Az új szervezet feladata lesz a területfejlesztési törvény módosításának előkészítése is. Nagy Sándor kifejtette: kialakítják az EU-források hatékony és szabályszerű felhasználásának feltételeit. A szükséges hazai finanszírozás megteremtése érdekében a 2003-as költségvetés előkészítése során szeretnék elérni, hogy az állami büdzsében lévő mintegy 20 milliárd forintot jövőre megduplázzák. Emellett a jelenleg áttekinthetetlen területfejlesztési források összehangolását tartja a legsürgetőbb feladatnak.

A múlt heti tárgyalási fordulóban bizonyossá vált, hogy a csatlakozás után Magyarország minden régiója bekerül a leginkább kedvezményezettek körébe - jelentette ki a Nemzeti Területfejlesztési Hivatal szakmai alelnöke. Szaló Péter elmondta: eldőlt, hogy az 1997-99-es évek adatai alapján számolják majd a GDP-t, így a bruttó hazai termék még a legfejlettebb központi régióban sem éri majd el az EU-országok átlagának 75 százalékát, tehát 2006-ig mind a hét régió jogosult lesz a legjelentősebb uniós támogatásokra. Az elnökhelyettes ezért indokolatlannak nevezte Pest megye fővárostól való különválási törekvéseit. (KÁ)





Google News Világgazdaság
A legfrissebb hírekért kövess minket a Világgazdaság.hu Google News oldalán is!

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.