BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Legalább a pozíciókat tartanák

Itt állíthatja be, hogy a Google keresőben elsők között legyen a Világgazdaság
Felemás helyzetben vágnak neki a parlamenti pártok a helyhatósági választásoknak, amely egyébként részükre hagyományosan csak a nagyvárosokban, illetve a megyei listákon hoz érdemi eredményt. A Fidesz lényegesen több pozíciót birtokol az önkormányzatokban, ami megkönnyíti a kampányt, ám a szocialisták az országos, de a nagyvárosokban így is helytállónak tűnő közvélemény-kutatá- sok alapján jóval népszerűbbek.

Jelenleg mindössze három olyan megye (Zala, Heves és Baranya) van, melynek közgyűlési elnökét az MSZP adja. Ha a szocialisták október 20-án további egy megyében "elcsípik" a tisztséget, akár mondhatják, megnyerték a választásokat. Ugyanezt állíthatja a Fidesz is, ha legalább a megyék több mint felét megőrzi. A példa is mutatja, az önkormányzati választások után lényegesen nehezebb győztest hirdetni, noha a pártok előszeretettel tüntetik fel különböző mutatók alapján saját szereplésüket a legsikeresebbnek. Az ellentmondást mutatja: 1998-ban a pártok mezőnyében ugyan az MSZP kapta a legtöbb szavazatot, ám a legtöbb településen, megyében a testületi többség megszerzésében alulmaradt a jobboldali öszszefogással szemben.

Az október 20-i voksolást a közvélemény-kutatások alapján az MSZP, míg a jelenleg birtokolt pozíciók szempontjából a Fidesz várhatja kedvezőbb helyzetből. Ám az utóbbinál az előny könynyen hátrány lehet: valószínűsíthető, hogy kiegyenlítettebb lesz mind a megyék, mind a vidéki városok "megoszlása". A mai helyzet szerint az országban 98 olyan település van, ahol szocialista vagy MSZP-s támogatással nyert polgármester van, míg 149 olyan, ahol a fideszes vagy Fidesz-támogatással bíró politikus irányít. Ugyanezen adat az SZDSZ esetében 46, az MDF-nél 95 - átfedés azonban van, hiszen jelentős számban nyertek 1998-ban például Fidesz-MDF közös jelöltek. Azt, hogy a helyhatósági megméretés alapvetően a pártok háttérbe szorításával zajlik, jelzi, hogy négy éve 2662 függetlenként indult polgármester nyert, igaz, szinte kizárólag a tízezer lakosánál kisebb településeken.

A Világgazdaság által megkérdezett politikusok párthovatartozástól függetlenül egyetértettek: a szervezett politikai erőknek a megyei listákon, illetve a nagyvárosokban van keresnivalójuk. A megyeszékhelyek megoszlását tekintve ma ugyancsak a Fidesz vezet: kilenc nagyvárosban ad polgármestert, az MSZP csak hatban; Veszprémben, Békéscsabán és Szekszárdon pedig szabad demokrata a városvezető. A megyeszékhelyek közül csak Tatabányán van független polgármester. A választások előtt mindegyik párt minimális célként fogalmazta meg maga számára a jelenlegi pozíciók megtartását - a legtöbb helyen újra is indítják hivatalban levő politikusaikat -, és bár a szocialisták és a fideszesek is bíznak abban, hogy számos városban fordítani tudnak az eddigi erőviszonyokon, azt is elismerik, hogy vannak "bevehetetlennek tűnő várak". Ilyen lehet az MSZP számára a megyeszékhelyek közül a Fidesz irányította Debrecen, Zalaegerszeg. A másik oldalon Nyíregyháza és a megyei jogú városok közül Dunaújváros tűnik reménytelennek, de esélyesebbek a szocialisták Székesfehérváron és Pécsett is, míg a Fidesz Kaposváron és Kecskeméten.

Külön mércét jelent a helyhatósági választásokon Budapest: a főpolgármesteri cím, a közgyűlési többség, valamint a nyert kerületek száma is "eredményjelzőként" szolgál. A fővárosban a végső eredményeket még nagyban befolyásolhatja Gy. Németh Erzsébet szocialista polgármesterjelölt esetleges visszalépése, azt azonban egy vezető fideszes politikus is elismerte lapunknak: "Budapesten nem mi vagyunk nyerő helyzetben". A közgyűlési többséget szinte vitathatatlanul a jelenlegi MSZP-SZDSZ koalíció tudja ismét megszerezni, a főpolgármesteri posztra pedig Demszky Gábor a legesélyesebb. Könynyen elképzelhető ugyanakkor, hogy a Fidesz teret veszít a kerületekben is: a 23 kerület közül ma 11-ben van jobboldali polgármester, de tény, hogy a tavaszi országgyűlési választásokon a 32 körzetből mindössze négyből tudott a Fidesz képviselőt juttatni a parlamentbe. (DG-TE)

sok alapján jóval népszerűbbek.

Munkatársainktól-->

Google News Világgazdaság
A legfrissebb hírekért kövess minket a Világgazdaság.hu Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.