Takarékoskodnak az ügyészek
Jóllehet a kormányzat által előterjesztett nem egészen 20 milliárd forintos költségvetési támogatás milliárdokkal elmarad az ügyészség eredeti terveitől, a szervezet számára átvészelhető lesz a következő év - nyilatkozta Varga Zs. András, a legfőbb ügyész helyettese. Evégett ugyanazt a szigorúan takarékos gazdálkodást kell folytatniuk, mint az idén, illetve az elmúlt években - tette hozzá.
A legelső ügyészi pénzügyi elképzelés mintegy 26 milliárd forintot rögzített. Tartalmazta a január elsejétől történő 50 százalékos illetményemelést, az ítélőtáblák mellett működő fellebbviteli főügyészségek felállításának és működtetésének költségeit, a júliusban életbe lépő büntetőeljárási törvény (betv.) adta feladatokkal járó kiadásokat, illetve beruházásokra szánt összeget.
A pénzügyi tárca első tervezete viszont alig 15 milliárd forintot szánt a szervezetnek. Hiányzott belőle az illetményemelés, a fellebbviteli főügyészségek forrása és a betv. követelte teendők anyagi háttere. A legfőbb ügyészi és a pénzügyminiszteri tárgyalások eredményeként további 4,3 milliárd forinthoz jutott a szervezet. Ez az összeg már magában foglalja a két részletre bontott - júliusi, illetve novemberi - ügyészi illetményemelést, továbbá a fellebbviteli főügyészségek jövő évi felállításához és működtetéséhez szükséges igényt. Varga Zs. András hangsúlyozta: az uniós országjelentés szerint is - tágabb értelemben - beletartozik az ügyészség az igazságszolgáltatásba mint a harmadik hatalmi ágba.
A bírák és az ügyészek fizetsége a hazai gyakorlat szerint és az európai hagyományoknak megfelelően párhuzamosan mozog. Ma azonban illetményük, amelynek reálértékű tényleges emelése évek óta elmaradt a hazai közszolgálati alkalmazottakétól, az utolsó helyeken áll az európai bírák, ügyészek anyagi megbecsülését részletező felmérésekben is.
Hiányzik az ügyészségi büdzséből 2,2 milliárd forint. Az új betv. követelte feladatokra a szükséges 240 fős fejlesztéshez képest nyolcvannal kevesebb létszámot kaptak. Félmilliárd forintot kívántak költeni biztonságtechnikai beruházásokra, illetve az ügyészségi nyomozáshoz szükséges eszközökre. Varga Zs. András szerint legfájóbb pontjuk - bár tudomásul veszik a beruházások országos visszafogását - az 1,2 milliárd forintos beruházási elvonás. Az idén központi beruházási forrásuk 2 milliárd forint volt, ez jövőre 670 millióra csökken. A már elkezdett munkákat be lehet fejezni, újakra azonban nem futja.
Az ügyészek részben önkormányzati bérleményekben dolgoznak, meglehetősen nehéz körülmények között, részben társbérletben a bíróságokkal, és köztudott, hogy az igazságszolgáltató fórumok épületéinek nagy részére igencsak ráférne a felújítás. A saját ügyészi épületek nem kis hányadára szintén költeni kellene. Mivel a költségvetés még mindig bázisszemléletű, így muszáj azzal számolniuk, hogy a jelenlegi visszafogás nem egy hanem többévi hátrányt jelent a beruházásoknál.
Költségvetési nehézségeik gyakorlatilag azonosak a bíróságokéval, mondta Varga Zs. András. Ám míg azoknál a megyei fórumok és Legfelsőbb Bíróság s OIT Hivatala önállóan gazdálkodnak, addig náluk központosított a rendszer. Valamennyi ügyészségre kiterjedő, egységes és folyamatosan takarékos finanszírozással, azaz spórolással kerülik el a fizetésképtelenséget, tartják fenn a működőképességet. (MKK)


