A vártnál lassúbb növekedés az USA-ban
A várakozásoktól elmaradva 0,7 százalékkal tudott csak növekedni az amerikai GDP 2002 utolsó negyedében - tette közzé tegnap a Bloomberg. Ezzel a világ legnagyobb gazdaságának éves bővülési üteme 2,4 százalékot ért el, felülmúlva a 2001-es esztendő 0,3 százalékos dinamikáját, de elmaradva a szakérők által várttól. Az elemzői konszenzus az utolsó három hónapra 0,9 százalékos növekedést valószínűsített.
A lassulásért elsősorban a fogyasztási kiadások visszaesése tehető felelőssé. A lakosság az év utolsó negyedében mindöszsze 1 százalékkal költött többet fogyasztási javakra az egy évvel korábbi szintnél, ami 1993 óta a legalacsonyabb dinamikát jelenti.
A legsúlyosabban érintett területek közé a tartós fogyasztási cikkek piaca és az autóipar tartozott, bevételeik 7,3 százalékkal maradtak el a bázisidőszakhoz képest. A szolgáltatásokra eső kiadások a megelőző év 2,3 százalékos növekedése után az idén mindössze 1,3 százalékkal bővültek.
Első felindulásában több szakértő újfent felvetette a recesszió lehetőségét, a realitás azonban inkább azt valószínűsíti, hogy az USA gazdasága az év közepe táján végre magára találhat. Addigra feltehetőleg megszűnik az Irak elleni háború körüli bizonytalanság is, az alacsony kamatszint pedig ismét felkeltheti a lakosság vásárlási kedvét.
Emellett George Bush elnök egy 670 milliárd dollár értékű élénkítő csomag elfogadására is javaslatot tett. Mindezek hatására az idén az amerikai gazdaság 2,8 százalékos bővülésével számolnak a szakértők. (VG)


