BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Nem pártolják a változásokat a vezetők

Az MSZP elnökségének harminc százaléka cserélődhet ki - ebben értenek egyet a szocialista politikusok. Abban már megosztottak, kikből is álljon ez a kör. A jelenlegi vezetés célja, hogy érdemi változás ne történjen, s ezt a vidéken zajló tisztújítási küzdelmek ellenére várhatóan el is érik.

Néhány varjú felszállt egy faágról, majd ugyanazok a varjak szinteket és faágakat cserélnek - így forgatták át a szocialisták saját tisztújításukra alkalmazva a mottót, amellyel a Fidesz megreformálását jellemezték. Hozzátették: az MSZP-ben árnyalatnyival más a helyzet, mint a legnagyobb ellenzéki pártban, hiszen bár pozícióban lévő politikusok juthatnak elnökségi tagsághoz, egy részük azonban jelenleg nem tölt be ilyen funkciót. Valóban új arcok "berobbanására" azonban a lapunk által megkérdezett szocialista politikusok nem számítanak.

Ennek okát több tényezőre lehet visszavezetni: ahhoz, hogy valaki a kongresszusi küldöttek több mint felét maga mellé tudja állítani, a sajátján kívül más megyéket is meg kell győznie, és országos ismertséggel kell rendelkeznie. A két szempont együttes megléte a feltétele annak, hogy valaki az országos elnökség tagja lehessen. Noha a tisztújítás "nincs lejátszva" - vélik többen -, a párt vezetésének irányvonala biztosan nem változik. A jelenlegi vezetés a változatlanság elve mellett tette le a voksát, ám valójában nem tudni: elindul-e a párton belül egy erjedési folyamat, és az előre hozott választás nyilvánosság előtt is lebegtetett ötlete miként hat az MSZP belső erőviszonyaira.

Azt csak a lapunknak nyilatkozó vezetők egy része ismerte el, hogy a vidéki tisztújítások bizonyos hányada nem zajlik "gördülékenyen". Előfordult ugyanis - igaz, nem tendenciaszerűen -, hogy a helyi pártvezetések adminisztratív úton próbálták megakadályozni a belépéseket és gátolni a tisztújításokat. A technika az volt, hogy a többnyire fiatal jelentkezők belépésének elfogadását késleltették. A "fiatalok" eközben azt mondják: most kell helyzetbe kerülniük ahhoz, hogy a következő tisztújításon már pozícióhoz is jussanak.

A hivatalos határidők szerint a helyi tisztújítások február 28-ig tartanak, utána kezdődik a jelölési folyamat. A március végi kongresszus kapcsán Kovács László pártelnök tegnap úgy fogalmazott: helyi szinten körülbelül húszszázalékos lesz a személyi változás, középszinten valamivel kisebb, míg a megyei elnökök körülbelül felének lehet kihívója. Többek szerint az arányok nem jelentik azt, hogy a kongresszusi küldöttek nagymértékben kicserélődnének, így nem is várható érdemi fejlemény.

A tíz elnökségi tagból, két alelnökből, egy elnökhelyettesből, elnökből, valamint a pénztárnokból álló testületbe egyesek számítása szerint nem nagyon tud bekerülni háromnál több 35 évnél fiatalabb politikus. Esetleges visszatérőként tartják számon a munkaügyi miniszter Kiss Pétert. A budapestiek Hiller László politikai államtitkár elnökségi, sőt akár alelnöki pozícióba kerüléséért dolgoznak. Többen nem tartják kizártnak, hogy Baja Ferenc politikai államtitkár elnökségi tag lehet. Akár az alelnöki pozícióról lemondó Lendvai Ildikó frakcióvezető utódává is avanzsálhat Lamperth Mónika belügyminiszter. A vidéki "lobbi" segítségével ismét az elnökség tagja lehet a pécsi polgármester Toller László is.

Google News Világgazdaság
A legfrissebb hírekért kövess minket a Világgazdaság.hu Google News oldalán is!

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.